Jak dobrze znasz Bieszczady? Kilka faktów może Cię zaskoczyć

  • 02.08.2020, 10:18 (aktualizacja 02.08.2020, 10:53)
  • JZ

Podziel się:

Oceń:

Jak dobrze znasz Bieszczady? Kilka faktów może Cię zaskoczyć Kadr na zaporę w Solinie.
Wraz z Ulą Nycz prezentujemy kilka nieoczywistych faktów o Bieszczadach. W artykule znajdziecie 10 ciekawostek, które przybliżą Wam ten region.

Zapora w Solinie

 

 Zapora w Solinie ma 82,2 m wysokości. Jest to największa zapora w Polsce. Wybudowano ją  w latach 1961-1968. Jej długość to 664 m.  Zapora, oprócz ochrony przeciwpowodziowej pracuje również jako elektrownia wytwarzająca energię.

Utworzony zalew ma największą pojemność ze wszystkich sztucznych jezior w Polsce. Jego powierzchnia to 2200 ha.

 

Bojkowie

 

Przed 1947 rokiem w Bieszczadach mieszkali Bojkowie, nie Łemkowie. Łemkowie zamieszkiwali tereny na zachód od Komańczy, zaś na wschód mieszkała prosta ludność Bojkowska. Zostali oni przesiedleni w ramach Akcji Wisła. O tym jak mieszkali możemy się przekonać odwiedzając Skansen w Sanoku lub Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

tekst pochodzi z naszego nowego portalu WBieszczady.pl

KOLEJNE FAKTY >> TUTAJ >>

 

 

 

 


Czytaj także:


JZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe