Mielczanie uczcili pamięć powstańców [FOTO, VIDEO]

  • 01.08.2020, 18:32 (aktualizacja 01.08.2020, 18:37)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Mielczanie uczcili pamięć powstańców [FOTO, VIDEO] fot. SzB Uroczystość miała patriotyczną oprawę.
Dokładnie 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Pamięć o jego bohaterach uczczono w Mielcu, przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Powstanie Warszawskie uważane jest za największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Rozpoczęło je zbrojne wystąpienie Armii Krajowej przeciwko okupantowi 1 sierpnia 1944 roku. Nierówna walka trwała 63 dni.

 


Bohaterom tych wydarzeń, jak co roku, hołd oddali mieszkańcy powiatu mieleckiego. Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego uruchomienia syren alarmowych symbolizujących godzinę „W”. Następnie zebrani odśpiewali hymn państwowy, wysłuchali krótkiego rysu historycznego i złożyli wiązanki.

Wśród tych, którzy uczcili pamięć poległych i zamordowanych znaleźli się przedstawiciele władz różnego szczebla, m.in. reprezentujący władze samorządowe Powiatu Mieleckiego Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

Przebieg uroczystości na naszej transmisji

 

Tradycyjnie na uroczystości pojawili się także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych powiatu i miejskich instytucji, członkowie związków, stowarzyszeń i reprezentacji środowisk patriotycznych oraz mieszkańcy powiatu. 

Jednym z punktów spotkania było wręczenie medali Pro Patria zasłużonym mielczanom. Decyzją Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenia otrzymali: Henryk Długiełło, Eligiusz Hajec i Stanisław Wanatowicz. 

Uroczystości  zorganizowały lokalne organizacje patriotyczne.

SzB

Zdjęcia (37)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe