Jest deklaracja. Minister Warchoł ma pomóc w odzyskaniu utraconych funduszy Fundacji SOS Życie z Mielca

  • 10.07.2020, 10:24 (aktualizacja 10.07.2020, 11:42)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Jest deklaracja. Minister Warchoł ma pomóc w odzyskaniu utraconych funduszy Fundacji SOS Życie z Mielca fot. KR Minister Marcin Warchoł deklaruje pomoc dla Fundacji SOS Życie.
Po kryzysie związanym z przymusową restrukturyzajcją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z Sanoka wiele organizacji utraciło część funduszy, które znajdowały się koncie w PBS. Decyzją Premiera samorządy lokalne w regionu otrzymały dotacje z budżetu państwa, które pokryły straty. W regionie mieleckim dotyczy to Gminy (wiejskiej) Mielec. Problem nadal dotyczy organizacji pozarządowych. Fundacja SOS Życie z Mielca przez kryzys bankowy straciła część swoich funduszy i do dziś nie otrzymała żadnej rządowej pomocy. Pomoc zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, w czwartek 9 lipca przyjechał do Mielca, gdzie przekazał dotację z Funduszu Sprawiedliwości na zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego do wykrywania koronawirusa.

Przy okazji wizyty ministra w Mielcu zapytaliśmy co z Fundacją SOS Życie z Mielca, która boryka się z problemem finansowym. Organizacja miała konto w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku. Jak dobrze wiemy bank przeszedł przymusową restrukturyzację. Wiele organizacji w wyniku tego działania straciło część funduszy. W tej sprawie na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart - interweniował Rząd, który z rezerw budżetowych przyznał samorządom lokalnym dotacje na pokrycie strat. Niestety ta decyzja nie objęła organizacji pozarządowych.

 

Utrata części funduszy w takiej organizacji jak Fundacja SOS Życie to poważny problem. Fundacja jest jednym z najważniejszych ośrodków zajmujących się diagnostyką chorób nowotworowych u kobiet. Jest pionierem w dziedzinie prowadzenia przesiewowych programów profilaktycznych.

 

Minister Marcin Warchoł, zna przypadek Fundacji SOS Życie i deklaruje pomoc dla tej organizacji.

 

- Zwróciłem się w tej sprawie do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zapoznałem się z dokumentacją Fundacji SOS Życie. Fundacja podlega ustawie o prawie restrukturyzacyjnym. Fundacja SOS Życie otrzymała kwotę gwarantowaną 100 tys. EU. W Ministerstwie sprawa fundacji jest gruntownie analizowana. Fundacji brakuje jeszcze około 1/4 kwoty, którą straciła. Rozmawiam z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym i z Ministrem Finansów w tej sprawie. Wiemy, że samorządy lokalne otrzymały zwroty, podobne decyzje są podejmowane w temacie szpitali. Natomiast są takie instytucje jak Fundacja SOS Życie, która pomaga kobietom na Podkarpaciu i nie tylko. Jako poseł deklaruje, że nie zostawię tej sprawy. Jestem w kontakcie z panią Prezes i zapewniam o naszym wsparciu - komentuje minister Marcin Warchoł. 

 


CZYTAJ TAKŻE:

 


 

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe