Znamy skalę zwolnień grupowych w woj. podkarpackim. Najgorzej jest w pow. mieleckim

  • 09.07.2020, 12:59
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Znamy skalę zwolnień grupowych w woj. podkarpackim. Najgorzej jest  w pow. mieleckim  Fot. Archiwum Jak podaje WUP w Rzeszowie, w okresie od 1 stycznia do 6 lipca 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia grupowego 2 537 pracowników.
Od 1 stycznia do 6 lipca 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia grupowego 2 537 pracowników. Najwięcej bo 850 osób w powiecie mieleckim.

Takie dane podał Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Ze zgłoszonych zwolnień do dnia 31 maja 2020 r. zrealizowano 38,4 proc.  tj. wręczono wypowiedzenia 974 pracownikom. 80 proc. redukcji dotyczy produkcji w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym.

Na 21 powiatów i 4 miasta na prawach powiatów (Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg) zwolnienia grupowe zgłoszono w 10 z nich. Najwięcej w powiecie mieleckim – 850 osób. Potem jest powiat dębicki – 360, sanocki – 320, miasto Rzeszów – 309, miasto Krosno – 233,  powiat ropczycko-sędziszowski – 186, rzeszowski – 100, stalowowolski – 98, miasto Przemyśl – 60, powiat lubaczowski – 21.   

Jak informowaliśmy już na łamach naszego portalu zwolnienie 850 osób  w powiecie mieleckim dotyczy dwóch firm zlokalizowanych w strefie w Mielcu. Jest to firma Bury sp. z.o.o.  producent akcesoriów elektrycznych do motoryzacji, który zatrudniał do tej pory 2000 osób oraz Lear Corparation  produkujący wiązki elektryczne do samochodów osobowych, zatrudniający 2100 osób.

- Ograniczenia w przemieszczaniu osób spowodowane pandemią, na które nałożył się ogólny spadek sprzedaży samochodów oraz cen na produkty przemysłu motoryzacyjnego spowodowany zmianami koniunktury gospodarczej powodują duży spadek   poziomu produkcji w  branży motoryzacyjnej, a co za tym idzie zwolnienia. Koronawirus  najmocniej wpłynął  jeszcze na spadek popytu w turystyce, hotelarstwie i gastronomii – powiedział Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Jednocześnie zaznaczył. -  Planowane zwolnienia mogą być przyczyną wzrostu liczby bezrobotnych, szczególnie w końcu roku.

Według wstępnych danych na Podkarpaciu na koniec czerwca tego  zarejestrowanych było 86 234 osób bezrobotnych. W porównaniu do maja liczba osób bezrobotnych wzrosła o 584 (wzrosto 0,1%), a prognozowana stopa bezrobocia  może wynieść 9 %. Największy wzrost bezrobocia wystąpił  znów w powiecie  mieleckim (o 175 osób), dalej mieście Rzeszowie (137 osoby), powiecie ropczycko-sędziszowskim (117) i stalowowolskim (95).    
 

 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe