5 tys. osób otrzymało pożyczki z PUP Mielec. Czy mogą teraz spodziewać się kontroli?

  • 12.08.2020, 13:43
  • JT

Podziel się:

Oceń:

5 tys. osób otrzymało pożyczki z PUP Mielec. Czy mogą teraz spodziewać się  kontroli?  Fot. Archwium Pożyczki w wysokości 5 tys. zł, które po 3 miesiącach utrzymania działalności ulegały umorzeniu, były Pożyczki w wysokości 5 tys. zł były prawdziwym hitem tarcz antykryzysowych. W skali kraju otrzymało je ok. 2 mln osób, w PUP Mielec prawie 5 tysięcy.
Pożyczka w wysokości 5 tys. zł udzielana przez powiatowe urzędy pracy mikroprzedsiębiorcom, w tym samozatrudnionym była prawdziwym hitem tarcz antykryzysowych. Powody były proste. Nie trzeba się były wykazywać żadną stratą w działalności, a jedyny warunek to utrzymanie działalności przez trzy miesiące od chwili otrzymania pożyczki. Po tym okresie automatycznie była ona umarzana.

Pożyczka w wysokości 5 tys. zł z urzędu pracy była rzeczywiście bardzo atrakcyjna. W skali kraju sięgnęło po nią ok. 2 mln osób. W PUP Mielec otrzymało ją dokładnie 4 991 osób, a kwota przekazanych im środków to blisko 25 mln zł.

Jeśli  chodzi o wykorzystanie pożyczek  to miały  być  one przeznaczone na bieżące pokrycie kosztów związanych z działalnością gospodarczą, np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

W najbliższym czasie  dużej części osób minie trzy miesiące od  otrzymania pożyczki. Czy teraz mogą się spodziewać kontroli jej wykorzystania? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Grzegorza Duraka,  dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

- Kwestie wydatkowania środków na walkę  ze skutkami koronawirusa reguluje  specjalna ustawa  dotycząca  COVID-19,  która nie deleguje  uprawnień kontrolnych na  powiatowe urzędy pracy. Jedynie w treści zawieranych umów urząd zastrzega prawo przeprowadzenia kontroli u przedsiębiorcy w zakresie przestrzegania postanowień umowy, wydatkowania środków. Na dzień dzisiejszy nie prowadzimy kontroli w zakresie udzielonego wsparcia,  skupiamy się na płynnym wydatkowaniu środków i  zarazem wspieraniu lokalnych przedsiębiorców – powiedział dyrektor Grzegorz Durak.

Póki co można więc spać spokojnie.


CZYTAJ TAKŻE:


JT

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Koszka
Koszka 12.08.2020, 14:35
Kontrola powinna byc

Pozostałe