Właściciel znanego również w Mielcu „Marcela”. 90 proc. firm przewozowych zbankrutuje

  • 15.07.2020, 12:30
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Właściciel znanego również w Mielcu  „Marcela”. 90  proc. firm przewozowych zbankrutuje Fot.J.Twardowski Firma „Marcel” posiada 90 busów, z których w tej chwili jeździ 45. Z mniejszą częstotliwością niż wcześniej, ale busy „Marcela” wciąż jeżdżą na trasie Rzeszów- Mielec-Rzeszów.
- Firmy, które zajmują się przewozami autokarowymi są w dramatycznej sytuacji. Od marca stoją i już dziś wiadomo, że w tym roku nie ruszą. Jeśli nie znajdzie się dedykowana specjalnie dla tej branży pomoc rządowa to 90 procent z nich zbankrutuje – mówi Marcin Chmielarski, właściciel znanej w regionie i obsługującej również Mielec firmy „Marcel” i jednocześnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych w Rzeszowie.

Koronawirus, który na początku marca pojawił się w Polsce od początku zamroził branżę  turystyczną, w tym  przewozy autokarowe. Z dnia na dzień skończyły się wycieczki, wyjazdy, konferencje, spotkania. I do dzisiaj nic się nie zmienia.

W turystyce sezon trwa od kwietnia do września. Jak to wszystko z koronawirusem się zaczęły to wszyscy  z miesiąca na miesiąc liczyli, że będzie lepiej. Dziś jest lipiec i już wiemy, że nie będzie lepiej. Sezon mamy stracony.  Na przewozach autokarowych nie zarobimy praktycznie ani grosza – mówi Marcin Chmielarski.

Marcin Chmielarski swoją firmę przewozową „Marcel” budował przez 20 lat. Jej tabor to dziś 40 nowoczesnych autokarów i 90 busów obsługujących wiele lokalnych tras na terenie całego woj. podkarpackiego, w tym do Mielca.

Te 40 autokarów jak stanęło w marcu tak stoi do dzisiaj. Z 90 busów jeździ połowa, choć z mniejszą częstotliwością i mniejszym obłożeniem niż wcześniej – zaznaczył właściciel „Marcela”. Jednocześnie dodał. – Nie było żadnej wojny, ale skutki koronawirusa są podobnie druzgocące.  Branża przewozów autokarowych powoli dogorywa.

W swoistym geście rozpaczy pod koniec czerwca przewoźnicy autokarowi wyjechali na ulice kilku polskich miast, w tym Rzeszowa, żeby zwrócić uwagę rządu na swoją sytuację.  Domagają się wsparcia od rządu na wzór Niemiec, gdzie branża autokarowa dostała 170 mln euro.

- To, że jeszcze trwamy to zasługa rządowych „tarcz antykryzysowych” – nie kryje właściciel Marcela. – Ale to się już kończy. Dalsza nasza egzystencja zależy od dedykowanej  na wzór niemiecki specjalnie dla naszej branży pomocy. A  my chcemy tylko 25 procent tego co dostali Niemcy.  Jeśli nie to za rok do naszego kraju  będą przyjeżdżać  niemieckie autokary, żeby wozić Polaków na wycieczki na Bałkany czy do Włoch.   

Mimo, że od protestu minęło dwa tygodnie ze strony rządu nie ma żadnej reakcji. A od września zaczną  się spłaty kredytów i rat leasingowych na autokary i busy, które zgodnie z zapisami „tarcz antykryzysowych” i za zgodą banków były zawieszone.

- Polscy przewoźnicy autokarowi to europejska czołówka. Mają nowe autokary i doświadczonych kierowców.  Niemal wszystkie te autokary są jednak  leasingowane i od września trzeba będzie spłacać zawieszone chwilowo raty, choć nie będzie z czego. Część kierowców już odeszła od nas i szuka sobie jakiejś alternatywy. Część jeszcze  pozostała, ale jak nie będzie specjalnej pomocy rządowej to  i oni odejdą. Zostaniemy  bez kierowców i z długami. W  takiej sytuacji 90 procent firm nie będzie  się  też  w stanie  utrzymać, zbankrutuje – kreśli czarny scenariusz Marcin Chmielarski.   


CZYTAJ TAKŻE:

Dzień przerwy i kolejne przypadki zakażeń w powiecie mieleckim
Nocne poszukiwania zaginionej staruszki z Szydłowca. Policjanci, strażacy, myśliwi i psy przetrząsnęli lasy

Kontrola w mieleckim schronisku dla zwierząt! Co wykazała.

 

Radni na placu budowy hali sportowej w Mielcu. Ciągłe negocjacje z wykonawcą [FOTO, VIDEO]

 

Jak rozwinie się Mielec? Debatowali o tym mieszkańcy [FOTO, VIDEO]

 

JT

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Harry
Harry 18.07.2020, 08:37
Pewnie głosował na Trzaska to niech teraz idzie do niego o pomoc :D
tak to jest
tak to jest 15.07.2020, 14:59
Duzo kierowcow mialo prace dodatkowa wiec to nie jest tak ze wszyscy stracili prace.....
Andre
Andre 16.07.2020, 19:51
Mieli pracę dodatkową, pracowali od rana do wieczora i dostali od cudownej szefowej marne grosze...
Zero poszanowania pracowników w tej firmie, podpisuje się na papierach wypłata jak za pełny etat a w kopercie dniówki liczone po 100 zł

Pozostałe