Prezydent Andrzej Duda jedzie na Podkarpacie. Odwiedzi kilka miejscowości

  • 30.06.2020, 13:38 (aktualizacja 30.06.2020, 14:30)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Andrzej Duda jedzie na Podkarpacie. Odwiedzi kilka miejscowości fot. Facebook Prezydenta A. Dudy Prezydent chce osobiście zobaczyć skutki kataklizmu, który nawiedził kilka powiatów Podkarpacia.
Prezydent Andrzej Duda przyjedzie dziś na Podkarpacie i odwiedzi tereny zalewowe, dotknięte powodziami. Po godz. 13.30 złoży wizytę w Hadlach Szklarskich, Jaworniku Polskim, a ok. godz. 18 będzie w Trzcinicy.

 

Skutki  frontów burzowych dotknęły 7 powiatów – w piątkowych ulewach ucierpiały powiaty: przeworski, przemyski, rzeszowski oraz łańcucki , natomiast w sobotnich: jasielski, krośnieński i brzozowski.

Bezpośrednia transmisja 

 

Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Wojewoda podkreśliła, że pomoc dla poszkodowanych rodzin została uruchomiona niezwłocznie. W sumie wojewoda otrzymała już – na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów – łączną kwotę 8 922 000 zł zabezpieczenia finansowego z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi.

 

Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do wojewody podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5 990 000 zł dla 1 024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane, a środki przelane na konta gmin. W tej chwili lokalne samorządy powołują komisje, które będą szacować straty po to, aby mogły być uruchamiane kolejne zasiłki w kwocie do 200 tys. zł na remont budynków, które zostały zniszczone podczas powodzi. 

 

Zaangażowanie straży pożarnej podsumował komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. – Działaniami objęto 7 powiatów, 29 miejscowości. Do chwili obecnej otrzymaliśmy prawie 2 tys. zgłoszeń. Łącznie w działaniach przeciwpowodziowych wzięło udział ponad 1 tys. strażaków zawodowych i ponad 10, 5 tys. strażaków ochotników.  Dodatkowo Komendant Główny PSP zadysponował trzy kompanie przeciwpowodziowe z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Łącznie ewakuowaliśmy 155 mieszkańców.  W tej chwili koncentrujemy się na działaniach porządkowych, pompujemy wodę z budynków, udrażniamy przepusty, szczególnie w okolicach mostów, jesteśmy w pełnej gotowości – podkreślił komendant.

 


Czytaj także:


SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe