Największy wzrost śmiertelności w Polsce na Podkarpaciu. Jest też lista powiatów

  • 21.11.2020, 07:54
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Największy wzrost śmiertelności w Polsce na Podkarpaciu. Jest też lista powiatów Fot. Archiwum Największy wzrost śmiertelności w Polsce jest w województwie podkarpackim, w tym wielu jego powiatach.
W październiku tego roku odnotowano w Polsce ponad 50 tys. zgonów. W analogicznym okresie roku ubiegłego niecałe 40 tys. Redakcja konkret24.pl opracowała dane porównawcze dotyczące zgonów w październiku z podziałem na województwa i powiaty w kraju. Jak się okazuje największy wzrost śmiertelności nastąpił w woj. podkarpackim, a wśród 20 przodujących pod tym względem powiatów aż 8 jest z Podkarpacia.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, ze w październiku tego roku wystawiono 54 890 aktów zgonu. W analogicznym okresie  roku ubiegłego  tych zgonów było 38 743. O rosnącej niepokojąco liczbie zgonów, których powodem nie jest tylko koronawirus  pisaliśmy w tekście: Ostatniej doby rekord zgonów. Tylu ludzi nie umierało od 10 lat.
 

Redakcja konkret24 podzieliła  dane o październikowych zgonach na poszczególne województwa i powiaty. I jak się okazało  w październiku 2020 roku w każdym województwie odnotowano duży wzrost liczby zgonów w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

W tej smutnej statystyce niestety na pierwszym miejscu jest woj. podkarpackie, w którym przyrost zgonów wynosił aż 84 proc., na drugim miejscu jest woj. małopolskie z 65 proc. przyrostu zgonów, na trzecim świętokrzyskie – 61 proc. Najniższy wzrost odnotowało woj. zachodniopomorskie 17 proc.

W rozbiciu na powiaty (jest ich w Polsce 380) też przodują te z woj. podkarpackiego. Wśród 20 powiatów, w których procentowy wzrost zgonów był najwyższy jest aż 8 z woj. podkarpackiego.

Największy przyrost zgonów nastąpił w powiecie bieruńsko-lędzińskim ( woj. śląskie) - 373 proc., ale już na dwóch kolejnych miejscach są powiaty z Podkarpacia – pow. bieszczadzki – 360 proc. przyrostu zgonów i ropczycko-sędziszowski – 252 proc.

Na tej niechlubnej liście jest jeszcze sześć podkarpackich powiatów: na miejscu 6  strzyżowski – 180 proc. przyrostu zgonów, na 9 dębicki – 161 proc.,  na 10 Przemyśl jako miasto na prawach powiatu – 159 proc., na 11 krośnieński – 159 proc., na 13 przeworski – 145 proc., na 17 jarosławski – 130 proc.

Skokowy przyrost zgonów na koronawirusa w pow. mieleckim

Powiatu mieleckiego w tej pierwszej dwudziestce nie ma, choć to  nie znaczy, że sytuacja w nim jest dobra.

Ostatni tydzień przyniósł   bardzo złe wiadomością  jeśli chodzi o umieralność na koronawirusa. Na dzień 13 listopada łączna  liczba zmarłych z powodu COVID 19 wynosiła w powiecie mieleckim 34 osoby. W ciągu tygodnia nastąpił skokowy wzrost zgonów dokładnie o drugie tyle do  68 osób.

Najbardziej tragiczne były trzy dni – 14 listopada kiedy komunikat sanepidu obwieścił o 10 zmarłych z naszego powiatu, 18 listopada – kiedy obwieścił o 11 zmarłych i 20 listopada– kolejnych 11 zmarłych.

Wśród  11 zmarłych, o których dowiedzieliśmy się wczoraj jest 3 kobiety i 8 mężczyzn. Wśród kobiet  jest dwie w średnim wieku – 45 i 49 lat oraz 75 latka. Wśród mężczyzn najmłodszy zmarły ma 66 lat, pozostali 70,76, 80,82, 82, 83, 90. 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe