Ostatniej doby rekord zgonów. Tylu ludzi nie umierało od 10 lat

  • 18.11.2020, 16:01
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Ostatniej doby  rekord zgonów. Tylu ludzi nie umierało od 10 lat Fot. Archiwum Ludzie umierają z powodu koronawirusa, ale także źle, albo wcale nie leczonych innych chorób, a ogólna liczba zgonów w ostatnich tygodniach bije rekordy.
Jak podało dziś (18 listopada) Ministerstwo Zdrowia ostatniej doby odnotowano 603 zgony, najwięcej od początku pandemii koronawirusa. Z liczby tej z powodu COVID 19 zmarło 112 osób, z powodu współistnienia COVID 19 z innymi schorzeniami 491 osób. Coraz więcej ludzi umiera też na inne choroby, a ogólna liczba zgonów jest w ostatnich tygodniach największa od 10 lat.

W ciągu ostatnich 10 lat średnio każdego tygodnia umierało w Polsce 7-8 tysięcy osób. Od początku wrześni tego roku jest 4-6 tysięcy więcej. Dowodem na to są rejestry stanu cywilnego. Według tych rejestrów w tygodniu od 19 do 25 października zmarło w Polsce 12,2 tys. osób. Tydzień później (okres  26 października do 1 listopada) 14 tys. osób,  co jest rekordem ostatniej dekady.
CZYTAJ TAKŻE: Mielec. Kompletnie pijany kierowca usnął na środku skrzyżowania

Gdy sięgniemy po dane szersze obejmujące okres 31 sierpnia – 1 listopada to w 2019 roku zmarło w tym okresie 68 tys. osób.  W tym roku 84 tys. osób  czyli znów o 16 tys. więcej.

Z powodu COVID-19 zmarło w tym czasie ok. 3,7 tys. osób. Oznacza to, że pozostałe 12,3 tysięcy może być tzw. ukrytymi ofiarami epidemii.

Czy te dzisiejsze 603 osoby zmarłe z powodu koronawirusa w ciągi ostatniej doby, czy 84 tys. zmarłych na rożne choroby w okresie 31 sierpnia -1 listopada to nie są tylko cyfry. To są konkretni ludzi i dramaty ich rodzin i bliskich.

Mamy dużo większą liczbę zgonów niż w ubiegłym roku, bo ludzie chorują, ale z obawy przed koronawirusem  nie idą do lekarzy,  bo karetka nie zdążyła dojechać i ktoś umarł na przykład na zawał, bo  karetka przyjechała, ale chorego nikt nie chciał przyjąć i umarł w tej karetce, bo lekarze leczą nas przez telefon w ramach teleporad i źle diagnozują choroby.

Zaniedbywana od lat polska służba zdrowia nie wytrzymuje już wzrostu liczby chorych na koronawirusa, co sprawia, że bez właściwej pomocy zostają też osoby cierpiące na inne choroby. 

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe