Kończą się respiratory. Najtrudniejsza sytuacja w czterech województwach, w tym podkarpackim

  • 28.10.2020, 18:01
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Kończą się respiratory. Najtrudniejsza sytuacja w czterech województwach, w tym podkarpackim Fot. Archiwum Najtrudniejsza sytuacja z respiratorami jest w czterech województwach, w tym podkarpackim.
Liczba zachorowań na koronawirusa rośnie w Polsce w zawrotnym tempie. Jeśli tempo to będzie nadal tak duże, to najpóźniej w ciągu tygodnia skończą się nam respiratory. W czterech województwach liczba wolnych respiratorów jest mniejsza niż 20 proc, a w tej grupie jest woj. podkarpackie.

 Dziś (28 października) odnotowano  rekordowe 18 820 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło również rekordowe 236 osób.   

Również w województwie podkarpackim pobity został rekord zakażeń. Po raz pierwszy w naszym województwie odnotowano ponad tysiąc takich przypadków, dokładnie 1039. Jedyne pocieszenie dotyczy tego, że w powiecie mieleckim w dniu dzisiejszym odnotowano mniej zakażeń niż w poprzednich dwóch dniach, choć wciąż jest to wysoka liczba 44 przypadków.
CZYTAJ TAKŻE:Dziwna sytuacja w woj. podkarpackim. Więcej zakażeń niż wykonanych testów

Wraz z gwałtownym wzrostem zakażeń rośnie też liczba osób hospitalizowanych w szpitalach i umieszczanych pod respiratorami.  Jak podaje Ministerstwo Zdrowia dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest łącznie 21 506 łóżek i 1 663 respiratory. W szpitalach przebywa aktualnie  13 931 zakażonych osób, z których  1 150 jest pod respiratorem. W skali kraju pula wolnych łóżek wynosi więc 7 575, a respiratorów 513.  

Dziś do szpitala przetransportowano kolejne 640 osób, z których pod respiratorami umieszczono 72. Część z chorych pacjentów staje się ozdrowieńcami i opuszcza szpitale, ale przy tak gwałtownej liczbie zakażeń ta rotacja jest coraz mniejsza. Szczególny problem dotyczy respiratorów, pod które umieszcza się osoby najbardziej chore, z problemami oddechowymi, i które muszą przebywać pod nimi często  przez kilka tygodni.

- Mniej więcej 20-30 proc. spośród dziennej liczby nowo zakażonych osób trafi do szpitala. Przy liczbie 10 tys. zakażeń dziennie będziemy mieli dzienne obłożenie szpitalnictwa na poziomie 2-3 tys. nowych pacjentów. Mniej więcej 10-20 proc. będzie potrzebowało wsparcia tlenowego, wsparcia respiratora. Licząc codziennie 2 tys. osób, być może kolejne blisko 200 każdego dnia będzie potrzebowało respiratora  - wyliczał tydzień temu w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mamy w tej chwili wolnych 513 respiratorów. Ale liczba zakażonych jest prawie dwukrotnie większa niż zakładał kilka dni temu minister zdrowia.  Gdybyśmy jednak przyjęli za odnośnik  dzisiejszy dzień,  i liczbę 72 osoby podłączane   na dobę  do respiratorów to starczy ich na tydzień czasu. Jeśli  podłączymy więcej to na 4-5 dni.

Na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia z dnia wczorajszego (27 października) najgorsza sytuacja z respiratorami jest w czterech województwach, w których liczba wolnych urządzeń jest mniejsza niż 20 proc., w   tym niestety w Podkarpackim.  W woj. małopolskim na 192 respiratory wolne jest 4, w mazowieckim na 140 wolne jest 21, w śląskim na 134 wolne 23 i w podkarpackim na 84 wolne 16.

To dane z wczoraj. Dziś jest na pewno gorzej.

JT

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe