Mamy największy wzrost bezrobocia. Znane restauracje i lokale handlowe wystawione na sprzedaż

  • 10.08.2020, 11:22 (aktualizacja 10.08.2020, 23:04)
  • JT

Podziel się:

Oceń:

Mamy największy wzrost bezrobocia. Znane restauracje i lokale handlowe wystawione  na sprzedaż Fot.Archwium O wolnych powierzchniach biurowo-handlowych do wynajęcia w Centrum Handlowo-Usługowym „Pasaż” informuje potężny baner wywieszony na frontonie tego obiektu.
W powiecie mieleckim zgłoszono najwięcej w woj. podkarpackim osób do zwolnień grupowych, bo 883. Najgorzej powiat ten wypada też w zestawieniu wzrostu bezrobotnych w okresie czerwiec 2019 – czerwiec 2020, których przybyło 1211. Zwalniają duże firmy jak Bury i Lear, na sprzedaż lub pod wynajem wystawiane są znane restauracje i lokale handlowe.

Z 883 osób przewidzianych do zwolnienia grupowego w powiecie mieleckim 500 zamierza zwolnić firma Bury Sp. z.o.o. producent akcesoriów elektrycznych do motoryzacji, który zatrudniał do tej pory 2000 osób, 350 Lear Corparation produkujący wiązki elektryczne do samochodów osobowych, zatrudniający 2100 osób. Trzecia, mniejsza firma ma ulec likwidacji, a wszystkie pracujące w niej 33 osoby mają pójść na bruk.

Z końcem września pracę straci też kilkadziesiąt osób pracujących do tej pory w hipermarkecie Tesco w Mielcu, który ma zostać zamknięty (ze względu na fakt, że Tesco działa w ramach ogólnopolskiej sieci, zwolnienie pracowników w Mielcu nie jest zgłoszone do miejscowego PUP, ale w siedzibie centrali).

- Z liczby 883 osób zgłoszonych do zwolnień grupowych, 492 otrzymały już wypowiedzenia. Pozostali mogą je otrzymać, ale może być też tak, że pracodawcy wycofają się z tych zwolnień – powiedział Grzegorz Durak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

Z tych 492 osób, które otrzymały już wypowiedzenia na razie w PUP w Mielcu zarejestrowało się 102 osoby.

Osoby zwalniane w ramach zwolnień grupowych zgodnie z przepisami mają skrócony z trzech do miesiąca okres wypowiedzenia, za co otrzymują odpowiednie odszkodowanie. Rejestrując się po zakończeniu miesięcznego okresu wypowiedzenia mają skrócony o dwa miesiące okres pobierania zasiłku – wyjaśnił dyrektor PUP Mielec. – Możemy się też spodziewać, że osoby zwolnione w maju pojawią się w naszym urzędzie we wrześniu i może to być około 400 osobowa grupa.

Lokale gastronomiczne i handlowe na sprzedaż

Niepewne jest też zachowanie pozostałych mieleckich pracodawców. Poza zwolnieniami grupowymi, które dotykają molochów przemysłowych związanych z najmocniej poobijaną przez koronawirusa branżą motoryzacyjną, na mieleckim rynku pracy już dziś obserwujemy zastój w mocno dotkniętych również przez kryzys branżach jak gastronomia, rozrywka, handel, a co za tym idzie powolne redukowanie miejsc pracy.

Na sprzedaż wystawiona została znana w Mielcu Piwiarnia Warka – Restauracja nad Warką. Do wynajęcia jest kultowy klub w centrum miasta, w którym do tej pory świetnie prosperowała dyskoteka „Alternatywa”. Coraz bardziej pustoszeje znane Centrum Handlowo- Usługowe „Pasaż”. Wystarczy przejść się po kolejnych kondygnacjach „Pasażu”, a na każdej z nich znajdujemy puste lokale handlowe i wywieszki „sprzedam lub wynajmę”. O wolnych powierzchniach biurowo-handlowych do wynajęcia informuje też potężny baner wywieszony na frontonie tego obiektu.

- Tarcze antykryzysowe, w tym środki, którymi dysponujemy jako Powiatowy Urząd Pracy dotyczące pożyczek w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw i dofinansowania części wynagrodzeń pracowników dość skutecznie wyhamowały kryzys. Środki te są też wciąż dostępne w naszym urzędzie - stwierdził dyrektor Grzegorz Durak.

Jednocześnie dodał.

- To najbliższe miesiące będą rzeczywistą weryfikacją kondycji firm, szczególnie mikro i małych. Pokażą czy bez wsparcia finansowego skutki pandemii pozwolą na szybkie odbudowanie produkcji, usług i powrót do pełnego zakresu funkcjonowania firm.


CZYTAJ TAKŻE:


JT

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ewa
Ewa 11.08.2020, 22:56
Mega aktualne wiadomości. Wstyd !!! Zwłaszcza ta o Warce 😂 Do wiadomosci Korso... Warka otwiera sie w ten weekend.
Max
Max 11.08.2020, 14:43
1) Lear przyjał z powrotem pracowników których zwolnil. Wiec ludzie za nic nie robienie dostali odprawy i wrócili do pracy. 2). Warka od nowa się otwiera. 3) Jak sie przejdziesz po knajpach to funcjonują bardzo dobrze. Wystarczy przyjsc do kes cafe czy Fratelli. 4) Pracodawcy wyszli na pomocy państwa bardzo dobrze bo dostali pieniadze na opłacenie etatow. Na pewno lepiej niz pracownicy którzy mieli obciete etaty do 4/5 albo nizej. 5) Pasaż od kilku albo i kilkunastu lat chyli się ku upadkowi i kryzys pandemi nie jest tego przyczyną. Może byc jedynie gwoździem do trumny. Mam nadzieję że sie tak stanie i w tym miejscu powstanie coś sensownego na miarę lat dwudziestych 21-szego wieku.
Kabat
Kabat 10.08.2020, 20:16
Niewdzieczni emigranci nie przyjeżdzają I nieprzysyłają £ $ €. Niewspierają polskiego biznes. NIEWDZIECZNI ZDRAJCY !
Tom
Tom 11.08.2020, 05:03
Kabat debilu podziekuj Morawieckiego za caly burdel i rozdawnictwa PIS kiedys sie skonczy kurek z Ue !
Ja
Ja 10.08.2020, 17:35
Zabronić wiazdu Ukraińcom do pracy jak zrobiły Stany podczas pandemia teraz dla Meksykanów a bezrobocia nie będzie wcale!
Mirra
Mirra 11.08.2020, 12:39
Ty pójdziesz do pracy za ich stawkę ? Nie płeć glupot
BB
BB 12.08.2020, 08:17
Mają lepsze stawki jak my, chyba coś Ci się pomyliło. Mi nikt nie gwarantuje noclegu i wyżywienia
123
123 12.08.2020, 07:43
A dlaczego ukry mają mniej zarabiać wszyscy powinni TAK samo a nie 10 czy ileś tam polaczki wyzyskiwacze nie żal mi was gdy dla Niemca za wodę i chleb robiliscie

Pozostałe