Reklama

Reklama

Początek roku szkolnego dwa tygodnie później. Propozycja części środowiska nauczycielskiego i naukowców

Opublikowano: 24 sierpnia 2020 11:36
Autor: JT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Należy opóźnić o dwa tygodnie początek roku szkolnego, by powracający z wakacji uczniowie mogli przejść kwarantannę. Taki postulat zgłosiły organizacje zrzeszające dyrektorów szkół i nauczycieli. Tak samo uważają naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

Zgodnie z decyzjami Ministerstwa  Edukacji Narodowej  1 września dzieci wracają do szkół. Przepełnionych szkół , w których są licea z  podwójnym rocznikiem i ośmioklasowe podstawówki.

Podstawowym modelem pracy mają być zajęcia stacjonarne. Będzie też możliwy model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł podjąć decyzję, że część dzieci będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część będzie uczyła się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym możliwe będzie  przejście całej szkoły na edukację zdalną.

Wielu dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli samorządów  uważa, że  ministerialne przepisy powstały za późno.  Jest za mało czasu  by powrót do szkół odbył się całkowicie bezpiecznie.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej  Oświaty  wzywa też do opóźnienia o dwa tygodnie rozpoczęcia roku szkolnego, aby wszyscy uczniowie powracający w wakacji (z różnych części kraju lub zagranicy) mogli przejść kwarantannę, która pozwoli ocenić czy nie są zarażeni   koronawirusem. Stanowisko w tej sprawie Stowarzyszenie wyśle do kancelarii premiera, ministra edukacji i posłów z sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Rekomendację opóźnienia początku zajęć  przygotowało  też Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.  Według  naukowców UW jeżeli 1 września otworzymy jednocześnie wszystkie szkoły to liczba dziennych zachorowań może wzrosną nawet do kilku tysięcy przypadków na dobę czyli czeka nas model włoski.  Wyliczyli, że wskaźnik R, który pokazuje liczbę osób, jaką średnio zaraża jedna osoba z koronawirusem, po otwarciu szkół może wzrosnąć z 1,2 aż do 2.

Jakie decyzje podejmie rząd w sprawie rekomendowanego opóźniania roku szkolnego na razie nie wiadomo.


CZYTAJ TAKŻE:


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.