Reklama

Reklama

Klienci Banku PBS korzystają z kont, a samorządy walczą o odzyskanie straconych funduszy

Opublikowano: 22 stycznia 2020 22:59
Autor: SzB

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Zakończył się kilkudniowy paraliż dla klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Od piątku nie mogli dysponować swoimi pieniędzmi. Wiemy ile pieniędzy stracił Urząd Gminy Mielec.

Reklama

Przerwa miała związek z przymusową restrukturyzacją PBS przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zachowali swoje środki w całości. W tak dobrej sytuacji nie są już samorządy, bo ponad 40 procent ich środków pokryje stratę PBS-u. Sytuacja w regionie mieleckim dotyczy Gminy Mielec, gdzie wszystkie środki gminy znajdowały się na koncie w PBS. Jak informuje Joanna Kwaśnik, kierownik realizacji projektów i promocji w Gminie Mielec - na koncie urzędu brakuje 2 893 479, 89 zł.

W Urzędzie podjęto decyzję o zmianie banku, który będzie obsługiwał Gminę Mielec. Wójt Józef Piątek konsultuje całą sytuację z wojewodą podkarpacką Ewą Leniart. 

- (...) podjęcie działań związanych z odzyskaniem pieniędzy wymaga wielu konsultacji z wieloma instytucjami na różnym szczeblu. Ponieważ sytuacja taka dotyczy kilkudziesięciu samorządów, prowadzone są konsultacje w tej sprawie, a w rozwiązanie kryzysu zaangażowała się bezpośrednio Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart - komentuje Joanna Kwaśnik z biura promocji Urzędu Gminy Mielec.

Jak się okazuje największy problem Urząd ma z środkami, które wypłacał na świadczenie 500+. Obecnie tych pieniędzy nie ma. Trwają konsultacje z Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Chodzi o pokrycie straty z środków rządowych.

- W wyniku restrukturyzacji Banku PBS zostało utracone część środków otrzymanych w formie dotacji Wojewody. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu obecnie nie ma zabezpieczonych środków w pełnej wysokości na świadczenia z pomocy społecznej w tym świadczenia wychowawcze. W obecnej chwili oczekujemy na decyzję Wojewody w sprawie ewentualnego pokrycia braków środków - informuje Joanna Kwaśnik z biura promocji Urzędu Gminy Mielec.

Do sprawy będziemy wracać. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +5 / -0

    mieszkaniec

    Czy wójt poniesie jakiekolwiek konsekwencje za straty naszych pieniędzy?