W Przecławiu powstanie żłobek! Gmina otrzymała rządową dotację!

  • 03.02.2020, 16:51 (aktualizacja 03.02.2020, 17:05)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

W Przecławiu powstanie żłobek! Gmina otrzymała rządową dotację! Żłobek powstanie w budynku szkoły na rynku w Przecławiu.
Dzisiaj w poniedziałek 3 lutego, Burmistrz Renata Siembab otrzymała w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie promesę przyznania dotacji na dofinansowanie zadania „Przebudowa budynku szkoły wraz ze zmianą sposobu użytkowania z budynku oświaty na żłobek wraz z wewnętrznymi instalacjami i zagospodarowaniem terenu” w ramach tegorocznej edycji Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”. Jak już wcześniej informowaliśmy nasz wniosek na zadanie otrzyma dofinansowanie w niebagatelnej wysokości 1 650 000,00 zł.

Program "Maluch+" wspiera opiekę nad dziećmi w wieku do lat trzech. Celem programu jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki. Szczegółowy zakres robót w ramach zadania obejmuje przebudowę budynku byłej Szkoły Podstawowej w Przecławiu wraz ze zmianą sposobu użytkowania z budynku oświaty na żłobek wraz z wewnętrznymi instalacjami i zagospodarowaniem terenu .

Planowane jest wykonanie przebudowy piwnic gdzie obecnie znajdują się szatnie na pomieszczenia kuchenne do przygotowania posiłków wraz z chłodniami, budowa pochylni dla niepełnosprawnych, nowych schodów wewnętrznych wraz z windą co uczyni cały obiekt dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Na parterze przewidziano przebudowę pomieszczeń – utworzenie 2 oddziałów żłobkowych dla 16 i 8 dzieci wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi (sypialnie, sanitariaty, magazyny, wózkownia, pomieszczenia techniczne, sekretariat i pokój dyrektora).

Na pierwszym piętrze planowana jest przebudowa pomieszczeń – utworzenie 2 oddziałów żłobkowych dla 16 i 10 dzieci (sypialnie, sanitariaty, magazyny, pomieszczenia techniczne, pokój pielęgniarki). Zakres robót do wykonania obejmuje także: wykonanie nowych podłóg (płytki, wykładziny PCV), wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ścian i sufitów, instalacja wentylacji mechanicznej, hydrantowej. Planuje się również wykonanie nowej elewacji. Zostanie zbudowana nowa droga wewnętrzna wokół żłobka  wraz z 7 miejscami postojowymi.

Współcześnie żyjemy w czasach, gdzie konieczność powrotu matki do pracy na pełen etat zaraz po urlopie macierzyńskim jest niemal nieunikniona. Młodzi ludzie nie decydują się na zakładanie rodzin i posiadanie dzieci m.in. dlatego, że  brak zaplecza instytucjonalnego w zakresie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 wiąże się z perspektywą rezygnacji z pracy jednego z nich, najczęściej matki.Utworzenie żłobka zapewniającego 50 miejsc dla dzieci jest przedsięwzięciem oczekiwanym przez wielu mieszkańców gminy, w szczególności młodych rodziców, którzy chcą powrócić na rynek pracy.

Prace związane z utworzeniem żłobka rozpoczną się w kwietniu br., planowany termin zakończenia zgodnie z umową to 21.12.2020 r. W chwili obecnej trwa procedura przetargowa. Funkcjonowanie żłobka rozpocznie się w lutym 2021 r. Ponadto gmina planuje dokonać finansowanej z budżetu Gminy Przecław przebudowy pomieszczeń  II piętra budynku byłej szkoły i utworzenia pomieszczeń pod gabinety fizjoterapii, gabinety lekarskie, działalność usługową - jest to element poza zakresem projektu żłobka.

SzB

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe