Władze Powiatu Mieleckiego i miasta Mielca uczciły pamięć pomordowanych w czasie II wojny Światowej żydowskich mieszkańców ziemi mieleckiej

  • 27.01.2020, 14:39 (aktualizacja 27.01.2020, 14:53)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Władze Powiatu Mieleckiego i miasta Mielca uczciły pamięć pomordowanych w czasie II wojny Światowej żydowskich mieszkańców ziemi mieleckiej fot. MP Przy obelisku upamiętniającym spalenie społeczności żydowskiej w synagodze - spotkały się dzisiaj władze miasta Mielca i powiatu mieleckiego.
W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed obeliskiem upamiętniającym czystki niemieckie w Mielcu delegacja władz Mielca i Powiatu Mieleckiego złożyła wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicz.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego.
Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną .

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. W rezolucji 61/255 z 26 stycznia 2007 Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło kłamstwo oświęcimskie.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Zagłada Żydów w Mielcu została udokumentowana w książce ,,Zagłada Żydów mieleckich” autorstwa znanego regionalisty i historyka, Andrzeja Krempy. Poniżej prezentujemy film – wykład A. Krempy na temat tych dramatycznych wydarzeń. Wykład został zarejestrowany podczas obchodów 75 rocznicy likwidacji gminy żydowskiej w 2017 roku.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe