Likwidacja szkół w gminie Czermin. Pytamy - wójt odpowiada 

  • 26.01.2020, 19:34 (aktualizacja 26.01.2020, 19:49)

Podziel się:

Oceń:

Likwidacja szkół w gminie Czermin. Pytamy - wójt odpowiada Fot. UG Czermin Sławomir Sidur - wójt gminy Czermin.
Rozmawiamy z wójtem gminy Czermin Sławomirem Sidurem na temat planowanej likwidacji szkół w Łysakowie i Ziempniowie.

1. Czy obietnic wyborczych należy dotrzymywać?

 

Każdych obietnic, nie tylko wyborczych, należy dotrzymywać i dążyć do ich realizacji, ale nie za wszelką cenę. Jeżeli zmieniające się ciągle uwarunkowania prawne i finansowe uniemożliwiają realizację danych obietnic lub spełnienie ich związane jest z nieracjonalnym wydatkowaniem środków finansowych, co w efekcie końcowym spowoduje pogorszenie warunków życia większości mieszkańców gminy, to należy z realizacji takich obietnic zrezygnować.

2. Przed wyborami samorządowymi na pytanie: Czy w gminie planowana jest likwidacja szkół publicznych? odpowiedział Pan na łamach Tygodnika Regionalnego Korso następująco: "W przypadku objęcia urzędu wójta gminy Czermin nie planuję likwidacji szkół publicznych.[...] Szkoły to nie tylko edukacja, ale także ważne miejsce dla społeczności lokalnej na różne spotkania integrujące środowisko poprzez organizowanie Dni Seniora, Dnia Dziecka, spotkań świąteczno-noworocznych".

Jak teraz skomentuje Pan swoje słowa po podjęciu uchwały o likwidacji szkół w Ziempniowie i Łysakowie?

 

W powyższym cytacie została sprytnie pominięta najistotniejsza część mojej wypowiedzi i zakamuflowana znakiem [...], a przypomnę, że brzmiała ona: "...ale należy mieć świadomość, że procedura prawna likwidacji publicznej szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego w każdym przypadku rozpoczyna się od podjęcia przez radę gminy uchwały o zamiarze likwidacji szkoły. Ponadto zgodnie z ustawą Prawo oświatowe organ prowadzący, podejmując zamiar likwidacji szkoły, jest zobowiązany uzyskać od właściwego kuratora oświaty opinię. Wójt gminy w tym zakresie jest tylko organem wykonawczym."

 

Rada Gminy w Czerminie w dniu 23 grudnia 2019 roku, działając na podstawie ustawy o samorządzie gminnym i ustawy Prawo oświatowe, podjęła uchwały nr: XV/115/2019 XV/116/2019 w sprawie zamiaru likwidacji Szkół Podstawowych w Łysakowie i Ziempniowie. Należy zaznaczyć, że uchwały te zostały podjęte niemalże jednogłośnie. Spośród 15 radnych 12 głosowało "za", a 3 "przeciw" (radni rady gminy z miejscowości Łysaków i Ziempniów). W związku z powyższym wójt gminy, jako organ wykonawczy, ma obowiązek realizować uchwały podjęte przez radę gminy i nie ma w tej kwestii dobrowolności.

 

3. Czy na szkoły należy patrzeć tylko przez pryzmat ekonomii?

 

Na szkoły należy patrzeć przede wszystkim przez pryzmat uczęszczających do niej uczniów. Jakie szanse rozwoju ma dziecko, które jest samo w klasie (kl. 7 SP w Łysakowie) lub uczy się w oddziale tak mało licznym, że większość zajęć odbywa się w łączeniu z innymi?

Ekonomia jest w każdej dziedzinie życia istotna, ale nie najważniejsza. Jeśli w przypadku braku analizy ekonomicznej samorząd posuwa się w kierunku niegospodarności, to już mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień. W każdym przypadku istotne są zdrowy rozsądek i pragmatyzm.

Należy realistycznie oceniać rzeczywistość, liczyć się z konkretnymi możliwościami i podejmować działania, które gwarantują skuteczność. W omawianych szkołach roczny koszt kształcenia jednego ucznia zamknął się w roku 2019 w kwocie ok. 25000 zł, a subwencja oświatowa to kwota ok. 8000 zł.

 

4. Szkoła to nie tylko miejsce nauki, to również ważny ośrodek integrujący lokalną społeczność, czy po likwidacji szkoły nie dokona się izolacja i "zwijanie" mniejszych miejscowości w gminie?

 

Rozwój społeczności lokalnej jest uzależniony od kreatywności i zaangażowania mieszkańców. Na terenie gminy Czermin są trzy miejscowości: Dąbrówka Osuchowska, Szafranów i Wola Otałęska, w których nie ma szkół. Idąc tokiem myślenia zadającego pytanie należałoby stwierdzić, że mieszkańcy tych miejscowości są odizolowani, wycofani i zamknięci w swojej społeczności. Takie podejście jest typowym szufladkowaniem społeczności ze względu na stan pochodzenia, zamieszkania czy posiadania – a ja się z taką dedukcją nie zgadzam! 

 

5. Ile rocznie konkretnie gmina zaoszczędzi dzięki likwidacji dwóch szkół?

Nie chcę mówić w kategorii oszczędności – bo oszczędzać można na lokacie bankowej, a w tym przypadku możemy mówić tylko o sytuacji, że nie zostaną wydane środki finansowe, których tak naprawdę nie ma, a można je pozyskać z podniesienia podatków lub kredytu. Koszt utrzymania szkół podstawowych w Łysakowie i Ziempniowie planowany na 2020 rok to kwota 2 142 046,00 zł.

 


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe