Likwidacja szkół w Łysakowie i Ziempniowie. Nie ma zgody mieszkańców 

  • 26.01.2020, 14:48 (aktualizacja 26.01.2020, 14:58)

Podziel się:

Oceń:

Likwidacja szkół w Łysakowie i Ziempniowie. Nie ma zgody mieszkańców Fot. Screen z sesji. Żywa dyskusja przed głosowaniem nad projektami ustaw o zamiarze likwidacji szkół w Łysakowie i Ziempniowie.
Rada Gminy Czermin podjęła uchwałę o likwidacji dwóch szkół na swoim terenie. Chodzi o szkoły podstawowe w Ziempniowie i Łysakowie. Z decyzją radnych nie zgadzają się jednak rodzice uczniów uczęszczających do tych szkół.

Radni uzasadniają swoją radykalną decyzję, najkrócej mówiąc, rosnącymi kosztami utrzymania obydwu szkół przy bardzo niewielkiej liczbie uczniów w tych placówkach. W Łysakowie uczy się obecnie 30 dzieci, a w Ziempniowie – 23.

Powody likwidacji

Mała liczba uczniów przekłada się na spadek subwencji, czyli pieniędzy otrzymywanych przez gminę z kasy państwowej. Kwota ta w chwili obecnej nie wystarcza już nawet na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem nauczycieli oraz innych niepedagogicznych pracowników.


- Zasadniczym powodem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Łysakowie jest niekorzystna sytuacja demograficzna polegająca na spadku wskaźnika urodzeń oraz procesy migracyjne, których bezpośrednim skutkiem jest mała ilość dzieci uczęszczających do przedmiotowej szkoły – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej gminy.

Te same problemy dotyczą obydwu placówek. Władze wskazują przy tym na szereg niekorzystnych czynników, które sprawiają, że nauka w tak małych szkołach nie jest dobra dla uczniów, jak chociażby łączenie klas (które znacznie ogranicza możliwości pracy nauczyciela) czy zbyt małe grupy rówieśnicze.


- Liczniejsze klasy stwarzają większe szanse na nawiązanie przyjaźni, uczą funkcjonowania i pracy w grupie. W małych grupach trudno o prawidłowe funkcjonowanie wybijających się i zdolnych uczniów, z których inni mogliby brać przykład i dążyć do współzawodnictwa - czytamy dalej.


Władze gminy zaznaczają przy tym, że w Szkole Podstawowej w Czerminie znajduje się wystarczająca ilość pomieszczeń do prowadzenia wszystkich zajęć objętych ramowym planem nauczania. - Szkoła jest dostosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych – winda i podjazdy, sala terapeutyczna do potrzeb dzieci z dysfunkcjami, zajęcia z psychologiem i logopedą.

Obiekt jest w dobrym stanie technicznym, posiada bardzo dobrą bazę dydaktyczną dostosowaną do realizacji nowej podstawy programowej. Posiada nowocześnie wyposażone klasopracownie: fizyczno-chemiczną, biologiczno-geograficzną, językową, jak również tablice interaktywne oraz 2 sale gimnastyczne, w tym 1 pełnowymiarowa, gabinet profilaktyki zdrowotnej, gabinet pedagoga i psychologa, plac manewrowy do ćwiczeń na kartę rowerową znajdujący się na placu apelowym, siłownię i plac zabaw na świeżym powietrzu, fantom do ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy, dziennik elektroniczny.


Należy uznać, że uczniowie przeniesieni ze SP w Łysakowie będą mieli zapewnione bardzo dobre warunki do nauczania, wychowania i rozwoju fizycznego, w tym opiekę świetlicową od godz. 6: 00 do 8:00 i po ostatniej lekcji do godz.16:15, z atrakcyjnymi zajęciami w czasie oczekiwania na autobus, dożywianie w stołówce szkolnej z ciepłym posiłkiem o godz.13:30 oraz możliwość korzystania z ww. zaplecza szkoły. Uczniowie mogą korzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych – podkreślają w dalszym ciągu oświadczenia władze gminy.

Nie zgadzamy się

Dla rodziców uczniów nie jest to jednak sprawa tak oczywista. Podczas sesji rady gminy odczytany został list napisany przez rodziców uczniów z Łysakowa, w którym apelują oni o pozostawienie szkoły w ich miejscowości.


- Nie zgadzamy się z taką polityką edukacyjną – piszą rodzice. - Decyzja o likwidacji szkoły nie może opierać się wyłącznie o czynnik ekonomiczny. Łysaków jest trzeci w gminie pod względem liczby mieszkańców. Czy we wsi, gdzie jest tylu mieszkańców, ma zabraknąć szkoły? – pytają.

- Szkoła jest po remoncie, wyremontowano dach, kominy, została wymieniona instalacja elektryczna, zakupiono nowy kocioł grzewczy. Szkoda tego wszystkiego zmarnować. Szkoła to nie tylko budynek, szkoła to społeczność, którą tworzą pracownicy, uczniowie.

Nasza szkoła nie jest tylko ośrodkiem dydaktycznym, ale również ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego, budynek szkoły jest lokalem wyborczym, oprócz wyborów odbywają się w nim także cykliczne uroczystości organizowane i animowane przez rodziców uczniów i pracowników szkoły, na które zapraszani są mieszkańcy całej wsi – podkreślają.


Rodzice w swoim liście dodają także, że wielu uczniów bierze udział w konkursach gminnych, rejonowych i wojewódzkich, a mają taką możliwość dzięki indywidualnemu podejściu do każdego ucznia. Obawiają się także, jak uczniowie przyzwyczajeni do swojego środowiska – w szczególności osoby wymagające szczególnego wsparcia i troski wychowawczej – będą funkcjonowały w zupełnie nowym i tak różnym od dotychczasowego środowisku.


- Czy względy ekonomiczne są rzeczywiście najważniejsze, czy nie jest ważne bezpieczeństwo, dobre samopoczucie, właściwe wychowanie i opieka oferowana dzieciom? – pytają rodzice w liście.


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
enolla
enolla 28.01.2020, 00:18
Już dawno temu powinny być zlikwidowane!! To jakiś żart, że ciężka kasa z moich podatkow idzie na utrzymanie szkół gdzie jest 30 uczniów.
Mieszkaniec łys
Mieszkaniec łys 27.01.2020, 11:38
Pani Banik jeśli by tylko mogła to należała by do Czermina, także ona raczej szkoły w Łysakowie nie broni ?

Pozostałe