Klienci Banku PBS korzystają z kont, a samorządy walczą o odzyskanie straconych funduszy

  • 22.01.2020, 22:59
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Klienci Banku PBS korzystają z kont, a samorządy walczą o odzyskanie straconych funduszy fot. Patryk Oberc | Korsosanockie Gmina Mielec - obecnie pracuje nad zmianą banku, który będzie prowadził dla urzędu konto.
Zakończył się kilkudniowy paraliż dla klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Od piątku nie mogli dysponować swoimi pieniędzmi. Wiemy ile pieniędzy stracił Urząd Gminy Mielec.

Przerwa miała związek z przymusową restrukturyzacją PBS przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zachowali swoje środki w całości. W tak dobrej sytuacji nie są już samorządy, bo ponad 40 procent ich środków pokryje stratę PBS-u. Sytuacja w regionie mieleckim dotyczy Gminy Mielec, gdzie wszystkie środki gminy znajdowały się na koncie w PBS. Jak informuje Joanna Kwaśnik, kierownik realizacji projektów i promocji w Gminie Mielec - na koncie urzędu brakuje 2 893 479, 89 zł.

W Urzędzie podjęto decyzję o zmianie banku, który będzie obsługiwał Gminę Mielec. Wójt Józef Piątek konsultuje całą sytuację z wojewodą podkarpacką Ewą Leniart. 

- (...) podjęcie działań związanych z odzyskaniem pieniędzy wymaga wielu konsultacji z wieloma instytucjami na różnym szczeblu. Ponieważ sytuacja taka dotyczy kilkudziesięciu samorządów, prowadzone są konsultacje w tej sprawie, a w rozwiązanie kryzysu zaangażowała się bezpośrednio Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart - komentuje Joanna Kwaśnik z biura promocji Urzędu Gminy Mielec.

Jak się okazuje największy problem Urząd ma z środkami, które wypłacał na świadczenie 500+. Obecnie tych pieniędzy nie ma. Trwają konsultacje z Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Chodzi o pokrycie straty z środków rządowych.

- W wyniku restrukturyzacji Banku PBS zostało utracone część środków otrzymanych w formie dotacji Wojewody. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu obecnie nie ma zabezpieczonych środków w pełnej wysokości na świadczenia z pomocy społecznej w tym świadczenia wychowawcze. W obecnej chwili oczekujemy na decyzję Wojewody w sprawie ewentualnego pokrycia braków środków - informuje Joanna Kwaśnik z biura promocji Urzędu Gminy Mielec.

Do sprawy będziemy wracać. 

SzB

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2020, 08:57
Czy wójt poniesie jakiekolwiek konsekwencje za straty naszych pieniędzy?

Pozostałe