Klienci Banku PBS już mogą korzystać ze swoich kont!

  • 21.01.2020, 20:07 (aktualizacja 21.01.2020, 20:51)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Klienci Banku PBS już mogą korzystać ze swoich kont! fot. Patryk Oberc | Korsosanockie Centrala PBS znajduje się w Sanoku.
Dzisiaj zakończył się kilkudniowy paraliż dla klientów Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Od piątku nie mogli dysponować swoimi pieniędzmi.

Przerwa miała związek z przymusową restrukturyzacją PBS przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zachowali swoje środki w całości.

W tak dobrej sytuacji nie są już samorządy, bo ponad 40 procent ich środków pokryje stratę PBS-u. Sytuacja w regionie mieleckim dotyczy Gminy Wiejskiej Mielec, gdzie wszystkie środki gminy znajdowały się na koncie w PBS. Jak informuje skarbnik gminy, Małgorzata Cyran w wypowiedzi dla Radia Leliwa - urzędnicy liczą pieniądze na gminnym koncie - jeszcze nie są znane ostateczne ustalenia. Podobny problem ma starostwo powiatowe w Dębicy, które także ma konto w PBS. Jak tłumaczy Adama Pieniążek wicestarosta dębicki wciąż niewiadomo ile w sumie pieniędzy straci powiat.


- Sytuacja jest dynamiczna i się rozwija. Korekty, które miały miejsce w dalszym ciągu pojawiają się na różnych rachunkach starostw, bo mamy ich kilkadziesiąt. Nie możemy mówić o spokoju, bo wczorajszy dzień dla mnie i starosty zakończył się o 2.00 w nocy, a dzisiaj rozpoczął o 6.00 - mówi wicestarosta dębicki A. Pieniążek

Samorządy podkarpackie, a jest ich ponad 40, które korzystają z usług PBS wstępnie szacują swoje straty na ponad 80 mln złotych. Gminy i powiaty liczą w tym temacie na pomoc rządową.


- Gdy policzymy jakiej konkretnie kwoty to dotyczy, jeśli chodzi o samorządy z Podkarpacia, to będziemy aplikować konkretne działania czy to z rezerwy celowej czy z innych narzędzi, które ma do dyspozycji premier. Tak aby samorządy nie ucierpiały, bo żadnej winy tutaj naszej nie ma. Jak zapewnia wicestarosta wypłaty pracownicze i najpilniejsze wydatki powiatu nie są zagrożone. Z powiatu dębickiego oprócz starostwa powiatowego z usług Podkarpackiego Banku Spółdzielczego korzysta gmina Czarna.


 


 


 


 

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe