Problem wałęsających się psów. Policja narzeka na trudny kontakt z gminami

  • 21.01.2020, 16:35 (aktualizacja 21.01.2020, 16:38)

Podziel się:

Oceń:

Problem wałęsających się psów. Policja narzeka na trudny kontakt z gminami Fot. Starostwo Powiatowe w Mielcu. Co zrobić z wałęsającymi się psami?
Bezpańskie wałęsające się psy są zagrożeniem nie tylko dla ludzi. Mogą również roznosić wirus ASF. Spotkanie zarządzania kryzysowego w mieleckim starostwie było poświęcone bezpańskim zwierzętom.

Problem dotyczy głównie bezpańskich psów. Policja od pewnego już czasu realizuje plan reagowania na zagrożenia związane z niebezpieczeństwami ze strony błąkających bezpańskich psów.

 

Jak podkreślał zastępca komendanta KPP Mielec – Nadkomisarz Grzegorz Bajda - policjanci reagujący na zgłoszenia o wałęsających się zwierzętach często nie mogą wypełnić swoich obowiązków służbowych, ze względu na brak komunikacji z lokalnymi władzami danej gminy.

 

Bezpańskie psy są nie tylko zagrożeniem dla ludzi, jeśli chodzi o atak bezpośredni. W obliczu pełzającego zagrożenia wirusem ASF swobodnie przemieszczające się czworonogi zostały także zakwalifikowane, jako potencjalne źródło roznoszenia tej choroby. Psy pozostawione bez opieki człowieka żywią się tym, co uda im się znaleźć, w tym także padliną.

 

Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin powiatu mieleckiego poinformowali o swoich rozwiązaniach, jeśli idzie o realizację zadań wynikających z ustawy o zapobieganiu bezdomności zwierząt. 

 

Ustalono także, że w ciągu nieodległego czasu wszystkie gminy udostępnia mieleckiej policji dane kontaktowe osób odpowiadających w każdej z gmin za opiekę nad porzuconymi i bezpańskimi zwierzętami. Podkreślano także, że należy zintensyfikować działania na rzecz powszechnego znakowania (czipowania) psów. O ile w Mielcu większość psów posiada już wszczepiony taki identyfikator, o tyle na terenach wiejskich jest to o wiele rzadsze zjawisko.

 

Powszechną obecnie praktyką jest zaaplikowanie środka usypiającego poprzez oddanie strzału ze specjalistycznej broni. Uśpione zwierzę jest później przekazywane władzom gminy, na terenie której dany incydent wystąpił. W Mielcu, poza policją, uprawnienia do usypiającego strzału posiada poza policją straż miejska, której wytypowani funkcjonariusze zostali odpowiednio przeszkoleni w tym kierunku.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe