Trwają działania Bezpieczne Ferie

  • 20.01.2020, 12:13 (aktualizacja 20.01.2020, 12:37)
  • KR

Podziel się:

Oceń:

Trwają działania Bezpieczne Ferie fot. K. Radoń Zdjęcie poglądowe.
Policja od ubiegłego tygodnia prowadzi działania „Bezpieczne Ferie”. Podstawowym celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach uczestnikom ruchu, w tym dzieciom i młodzieży korzystającym z zimowego wypoczynku.

Od najbliższego poniedziałku ferie zaczną się w kolejnych województwach – podlaskim i warmińsko-mazurskim. Należy więc przypuszczać, że z wymienionych rejonów kraju, już od piątku, rozpoczną się wyjazdy na wypoczynek zimowy.

Obecna pora roku sprawia, że warunki na drogach są trudne — kierujący powinni spodziewać się mgły, opadów, a co za tym idzie śliskiej nawierzchni.

Ruszając w podróż powinniśmy zadbać między innymi o prawidłowe oświetlenie pojazdu. Kierowca powinien mieć też zapewnione dostateczne pole widzenia. Światła muszą być sprawne, a szyby czyste, ponieważ nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii.

Zgodnie z prawem pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Przypominamy, że podczas prowadzonych działań policjanci zawracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autobusowych), stan trzeźwości oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie.

Ponadto przypominamy, że na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji (www. bezpiecznyautobus.gov.pl) funkcjonuje aplikacja pn. „Bezpieczny Autobus”, za pośrednictwem której można bezpłatnie uzyskać informacje na temat pojazdu. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu, aby sprawdzić między innymi, czy ma on ważne badanie techniczne, aktualne OC, jaka jest liczba miejsc w autobusie. Otrzymany raport można wydrukować.

KR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe