W Mielcu ruszyła noclegownia i schronisko dla bezdomnych kobiet! [FOTO, VIDEO]

  • 15.01.2020, 20:44
  • SzB.

Podziel się:

Oceń:

W Mielcu ruszyła noclegownia i schronisko dla bezdomnych kobiet! [FOTO, VIDEO] fot. SzB Wnętrza nowego schroniska miejskiego.
Ponad 270 metrów kwadratowych, w tym 12 miejsc noclegowych, 8 miejsc dla kobiet w schronisku oraz ogrzewalnia - tak prezentuje się oddana do użytkowania pierwsza w Mielcu noclegowania, która działać będzie przy Schronisku dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta w Mielcu.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oraz kierownik schroniska Alicją Krogulec. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz dziekan Janusz Kłęczek.


- To jest historyczna chwila – mówi Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski. – W Mielcu dotychczas nie było noclegowani, ani ogrzewalni dla osób potrzebujących, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dlatego to naprawdę ważne wydarzenie. Funkcjonowanie takiego miejsca może przyczynić się do uratowania komuś życia lub zdrowia  – dodaje Prezydent.


- Idea powstania takiego miejsca powstała już kilka lat temu. Pomysł ten zrodził się z potrzeby solidarności z osobami bezdomnymi – tłumaczy Kierownik Schroniska Alicja Krogulec. – Tegoroczna zima jest dla nas łaskawa, ale bywało, że nasze schronisko pękało w szwach, nie mieliśmy miejsca by wszystkim pomóc, niemniej jednak staraliśmy się to robić. Uważam, że powstanie takiej placówki, z inicjatywy władz miasta, za co jestem bardzo wdzięczna, jest humanitarnym oddźwiękiem dla ludzi, którzy potrzebują pomocy – mówi Kierownik.


Obiekt składa się z dwóch części – jednokondygnacyjnego pawilonu mieszczącego noclegownię i części dwukondygnacyjnej mieszczącej pomieszczenia mieszkalne i techniczno-gospodarcze. Powierzchnia użytkowa nowego schroniska wraz z noclegownią to 270,27 metrów kwadratowych, w tym parter 183,59 metrów kwadratowych a piętro 86,68 metrów kwadratowych.


- W budynku znajdują się pomieszczenia typowo noclegowe, sanitarne, ale i pralnia, świetlica, ogrzewalnia. Z takich ciekawostek, budynek składa się z dwóch części: wyższej i niższej.  Na niższej części został zaprojektowany i wybudowany dach zielony, znajdują się tam rośliny płożące, co przyczynia się do tego, by nasze miasto było bardziej ekologiczne oraz by sam budynek miał aspekt ekologiczny – zaznacza Prezydent Paweł Pazdan. – Koszt inwestycji to 1 410 619,32 zł – mówi Prezydent Pazdan.


Noclegowania czynna będzie przez cały rok, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach: od 1 października do 31 marca od 18.00 do 8.00, natomiast od 1 kwietnia do 30 września od 19.00 do 7.00. Z tymczasowego schronienia mogą skorzystać osoby bezdomne bez wcześniejszego zgłoszenia takiej potrzeby. Warunkiem jest wyłącznie wolne miejsce w ośrodku. Osoba korzystająca z miejsca do spania, ma także możliwość wziąć prysznic oraz wymienić odzież lub zdezynfekować ją w przypadku braku możliwości jej wymiany. 


Znajdujące się na piętrze schronisko dla kobiet świadczy usługi przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Poza całodobową możliwością przebywania w schronisku, do dyspozycji osób potrzebujących jest także pomieszczenie kuchenne do samodzielnego przygotowania posiłku.
 

SzB.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
xtx
xtx 24.01.2020, 09:07
bardzo dobry pomysł

Pozostałe