Niemal dwa i pół miliona e-recept zrealizowano na Podkarpaciu [VIDEO]

  • 15.01.2020, 14:39 (aktualizacja 17.01.2020, 12:18)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

Niemal dwa i pół miliona e-recept zrealizowano na Podkarpaciu [VIDEO] Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie.
Otrzymując e-receptę otrzymujemy tak naprawdę cztery cyfry (poprzez sms, e-mail lub wydruk), które łącznie z numerem PESEL podajemy w aptece. Procedura jest dla pacjenta bardzo prosta i przyjazna. E-receptę może zrealizować każda apteka w Polsce. Na Podkarpaciu wystawiono już niemal dwa i pół miliona e-recept - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie.

Niewątpliwą zaletą e-recepty jest to, że nie można jej zgubić, zniszczyć czy zalać kawą. Znika też problem z rozszyfrowaniem charakteru pisma. Plusów jest jednak więcej. Oprócz bowiem pełnej czytelności, która daje pewność farmaceucie wydania odpowiedniego leku, e-recepta zawsze będzie zawierała wszystko co potrzeba.

Do tej pory brak pieczątki lub podpisu lekarza skutkował koniecznością powrotu do poradni w celu uzupełnienia braku. E-receptę możemy również przekazać bliskiej osobie podając jej nasz PESEL i 4-cyfrowy kod, gdyż te dwie pozycje wystarczą do realizacji recepty w aptece. Bezsprzeczną korzyścią jest też możliwość wykupienia każdego leku z e-recepty w innej aptece, podając za każdym razem ten sam 4-cyfrowy kod. Ponadto, skoro e-recepta to tak naprawdę tylko cztery cyfry, to w sytuacji, gdy lekarz nie musi nas zdiagnozować osobiście, może on wystawić e-receptę bez naszej wizyty w poradni, jeśli tylko będzie to możliwe biorąc pod uwagę stan naszego zdrowia.

Rozmawiamy z Rafałem Śliżem z NFZ w Rzeszowie.

Kolejną nowością e-recepty jest możliwość wypisania leku na cały rok, co będzie wygodne dla pacjentów leczących się na choroby przewlekłe. Tutaj, mimo ważności recepty przez rok, wykupywanie całego zapasu na raz nie jest rozsądne. Organizm ludzki potrzebuje czasami korekty dawki leków. Zdarza się również, że na skutek przyzwyczajenia, wymagana jest zmiana leku na inny. Zatem roczny zapas leków możemy wykupić na podstawie e-recepty dwa razy w roku. Ważne jest ponadto, że lekarz powinien zaznaczyć opcję „ważności 365 dni” e-recepty. W przypadku braku zaznaczenia tej opcji podczas jej wystawiania, e-recepta będzie ważna 30 dni.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe