Od północy po numerek. Starostwo odpowiada na pytania o kolejki w Wydziale Komunikacji

  • 13.01.2020, 21:07 (aktualizacja 13.01.2020, 21:33)

Podziel się:

Oceń:

Od północy po numerek. Starostwo odpowiada na pytania o kolejki w Wydziale Komunikacji Fot. AŁ Zatłoczona poczekalnia mieleckiego wydziału komunikacji.
Mielecki wydział komunikacji jest już owiany kolejkową legendą. Każdy, kto rejestruje samochód, wie, że czeka go bezsenna noc - bo po numerki trzeba ustawić się jeszcze w nocy, a i tak nieustannie ich brakuje... Mimo wielu prób naprawy tego systemu widzimy, że nie wszystko działa jak należy. Sytuację pogarsza jeszcze noworoczna zmiana prawa o ruchu drogowym w Polsce.

 Nie jest łatwo zarejestrować pojazd w mieleckim wydziale komunikacji. Na ten cel trzeba zarezerwować cały dzień albo i więcej. Kto nie przyjdzie bladym światem, ten już numerka nie dostanie i trzeba szukać szczęścia w inny dzień. Oczywiście najgorzej było w grudniu, bo wówczas zwykle zjeżdżają się z zagranicy mieszkańcy naszego powiatu i przy okazji pobytu w kraju chcą załatwić różne urzędowe sprawy, w tym w wydziale komunikacji.

W nocy po bilecik

Tym, którzy pragną w najbliższym czasie odwiedzić urząd przy ulicy Sękowskiego, nie sprzyjają również zmiany w prawie o ruchu drogowym, które weszły w życie wraz z nowym rokiem. Między innymi te zmiany spowodowały, że kolejki w grudniu osiągnęły niespotykane rozmiary. Nie brakowało śmiałków rezerwujących sobie miejsce nawet od północy, czekając na parkingu. Czy tak powinno być w XXI wieku?

Ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi problemów rejestrujących pojazdy zwróciliśmy się do Marka Patyka, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Mielcu, pod który podlega Wydział Komunikacji.
 
Sprawdziliśmy jak działa elektroniczna rejestracja kolejki. Już przynajmniej od drugiej połowy grudnia nie można się elektronicznie zarejestrować na styczeń ani na kolejne miesiące – wszystkie terminy są zajęte. Dlaczego?
 
- Zgodnie z instrukcją elektronicznej rejestracji kolejki do wydziału komunikacji w witrynie www.kolejka.powiat-mielecki.pl rezerwacja kolejki pozwala na umówienie wizyty w wydziale z maksymalnie 30-dniowym wyprzedzeniem. Niemożliwe jest więc rezerwowanie kolejki z dłuższym wyprzedzeniem. W każdym dniu obsługiwanych jest 12 petentów z elektronicznej rejestracji.
 
Jak starostwo zamierza sobie poradzić z sytuacją, w której ktoś przychodzi i drukuje sobie kilka biletów? W ten sam sposób można skorzystać z elektronicznej rejestracji kolejki - tzn. jedna osoba może dokonać np. kilkunastu rezerwacji (wystarczą tylko adresy mailowe).
 
- W celu zminimalizowania kolejek oczekujących do rejestracji pojazdów i wyeliminowania sytuacji pobierania w tym samym czasie większej ilości biletów z biletomatu, wydział komunikacji ograniczył ilość biletów pobieranych z biletomatu przez jedną osobę do dwóch biletów w porannej sesji oraz do jednego biletu przez jedną osobę w południowej sesji. To rozwiązanie w znaczący sposób usprawniło pracę i zmniejszyło kolejki, a przede wszystkim zminimalizowało nieuczciwe praktyki osób odsprzedających poza budynkiem starostwa bilety innym oczekującym osobom.
 
Dlaczego nie można przyspieszyć systemu wzywania następnej osoby do okienka w przypadku, gdy ktoś z wzywanym numerem nie przyszedł?
 
- System wzywania następnej osoby w przypadku nieobecności został skrócony do dwóch wezwań.
Wydaje się to optymalnym rozwiązaniem w sytuacjach losowych z punktu widzenia petenta.
 
Co starostwo zrobiło przez ostatni rok w kwestii zmniejszenia kolejek i co ewentualnie planuje w tej kwestii zrobić?
 
- Aby zmniejszyć kolejki Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Mielcu:
·  w okresie nasilenia kolejek do rejestracji pojazdów w grudniu 2019 r. wstrzymał urlopy pracowników Wydziału Komunikacji,
·  przesunął pracowników z innych stanowisk wewnątrz wydziału na stanowiska do rejestracji pojazdów,
·  na okres tymczasowy otworzył stanowisko dla podmiotów posiadających osobowość prawną, chcących zarejestrować pojazd na własną działalność. Podmioty te nie pobierały biletów z biletomatu i dzięki temu więcej osób fizycznych oczekujących w kolejce na zarejestrowanie pojazdu mogło skorzystać z usługi,
·  w najbliższym czasie uruchomione zostaną dwa nowe stanowiska do rejestracji pojazdów, w tym utworzone będzie stałe stanowisko do rejestracji pojazdów przez podmioty posiadające osobowość prawną i chcące zarejestrować pojazd na własną działalność oraz rozważona będzie możliwość rejestracji pojazdów dla instytucji leasingowych rejestrujących pojazdy na leasing. Opracowana zostanie i podana do publicznej wiadomości procedura zasad funkcjonowania i obsługi w/w stanowiska.
 
Ponadto wydział komunikacji informuje, że przy dużym zaangażowaniu pracowników, tylko w ostatnich 12 dniach roboczych grudnia ubiegłego roku,  tj. od 11 do 31 grudnia, obsługując petentów, zarejestrował 1070 pojazdów, średnio 90 pojazdów w ciągu dnia. Równocześnie pozostali pracownicy realizowali na bieżąco pozostałe zadania wydziału komunikacji.
Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany pomogą w zmniejszeniu kolejek.


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
DNO
DNO 18.01.2020, 11:40
rejestrowalem auto w lipcu - czas ok 20 minut w tym czasie pracownik obsluzyl rowniez kilka razy swoj telefon i rejestacje auta swojego kolegi!!! Po co pisze debilne podanie do ktorego musze wpisac dane auta oraz swoje - te dane sa w umowie!!! Chore debilne przepisy z lat 80ych XX wieku - tonas pograza i spokojne/powolne tempo pracy. Wszystkie dane sa w CEPIKu a ja przepisuje umowe na formularz, stoje po odbior dowodu rej a nie moge dostac poczta, kurierem czy do paczkomatu....
Adam szybki
Adam szybki 16.01.2020, 07:49
Mniej kawki w urzędach więcej ruchu i organizacji i kolejek niebędzie
xxl
xxl 16.01.2020, 00:10
Problem leży po stronie pracowników wydziału komunikacji w Mieleckim Starostwie.Niestety są źle wyszkoleni źądają dokumentów które nie są niezbędne do rejestracji samochodu. Trzeba zacząć od wymiany kadry w tym dziale , pousuwać wszystkich pociotków starosty itp a wróci normalność .Podobna sytuacja jest z wydawaniem pozwoleń na Budowę .Mielec jest skorumpowany .Pozdrawiam wytrwałych.
Rejestrant
Rejestrant 14.01.2020, 21:26
Super te nowe rozwiązanie w tym Starostwie no i kierownik pewno najlepszy pod słońcem zna się na rzeczy, gdyby tak kolejkę zlikwidował co zapewne jest niemożliwe nigdzie na świecie to nikt by nie wiedział, że taki urząd jak wydział komunikacji istnieje. Najlepsze są tłumaczenia w powyższym artykule, których nie rozumiem jak przeniesienie części kolejki osób prawnych do urzędnika przeniesionego do oddzielnego okienka skraca kolejkę (tzn. ja zrozumiałem, że dzieli ją na dwie i każda z nich jest krótsza ot osiągnięcie) - to że wejść się nie da to bez znaczenia kolejki krótsze i basta.
A cały problem można porównać do systemu opieki zdrowotnej, w której to ten pacjent jest największym problemem a nie sam system.
Zirytowany
Zirytowany 14.01.2020, 20:36
To samo dzieje się w Starostwie w Kolbuszowej. Od grudnia tłumy na korytarzu do wydziału komunikacji. Tam nie ma numerków tylko kolejka. Kto pierwszy ten lepszy. Więc ludzie podobno juz przed 4 czekają przed wejsciem. Przyjdziesz o 8 to już z 50 ludzi czeka w kolejce. Czy to normalne? To nie jest strata jednego dnia tylko kilkunastu bo jak przyjdziesz w ciagu dnia to juz nie masz szans na załatwienie. O co chodzi???
Polak
Polak 14.01.2020, 12:58
Żenada XXIw i urzędasy nie potrafią usprawnić tak prostego systemu rejestracji.
Wystarczy skopiować system z innych krajów, ale po co za dużo urzędników musiało by znaleźć sobie pracę.
Januszz
Januszz 13.01.2020, 22:12
Jo żem musioł w niedzielę o pirszy w nocy wujechać za numerkiem.. A Żem się ubroł w kantke i koszula załóż. A te kolejke jok za komuny zrobiły. PiS nie PiS po czy SLD. Wszyscy jedno maścio smarowani. Ino tylko te diety i znajomości kude

Pozostałe