Dobre, gospodarcze notowania Podkarpacia

  • 11.01.2020, 11:40 (aktualizacja 11.01.2020, 11:52)
  • SzB.

Podziel się:

Oceń:

Dobre, gospodarcze notowania Podkarpacia fot. UMWP Wyniki raportu przedstawili marszałek Władysław Ortyl, Marek Cierpiał-Wolan - dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz Wojciech Magnowski - dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP.
Znamy dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok dotyczące gospodarki w regionach. Województwo Podkarpackie zanotowało między innymi największy w kraju wzrost PKB, a podkarpackie firmy są liderem w nakładach na innowacyjność.

 

Województwo podkarpackie jest liderem wzrostu dynamiki PKB. W 2018 r. Podkarpacie odnotowało największy w kraju wzrost produktu krajowego. W porównaniu do roku 2017 był on większy aż o 7,8%, a średnia w kraju wyniosła 6,3%.

- To jest dobra wiadomość, cieszy nas to i chcielibyśmy, żeby ta dynamika utrzymywała się w kolejnych latach. Osiągnęliśmy nasz założony w obecnej strategii cel, że jesteśmy liderem zmian i innowacji w Polsce Wschodniej. Dowodem na to jest fakt, że przeskoczyliśmy województwo warmińsko-mazurskie – komentuje marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Marszałek przytoczył także inne dane dotyczące regionu z 2018 roku jak te, że województwo podkarpackie znalazło się na 1 miejscu pod względem dynamiki wzrostu osób zatrudnionych w przemyśle i że zajęliśmy 1 miejsce pod względem nakładów przedsiębiorstw na działalność innowacyjną.

- Ten efekt rozwojowy związany jest z funduszami unijnymi. Nie byłoby takiej dynamiki, gdybyśmy tych środków nie mieli. Dokonujemy także montażu finansowego ze środkami z budżetu państwa, samorządów – tłumaczy marszałek.

- Lokomotywami naszego liderowania, jeżeli chodzi o wzrost PKB są przemysł i budownictwo. Jeżeli chodzi o budownictwo zajmujemy w zakresie dynamiki 1 miejsce, a jeśli chodzi o przemysł to 3 miejsce w Polsce – wyjaśniał dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał-Wolan.

Marszałek oraz dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Wojciech Magnowski omówili także wykorzystanie funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programów krajowych.

- W przypadku RPO województwo podkarpackie lokuje się na 2 miejscu w kraju pod względem złożonych wniosków o płatność i na piątym w zakresie kontraktacji. Kwota zakontraktowana do końca 2019 roku wynosi 7,2 mld złotych, a środki wypłacone to 4,2 mld złotych – poinformował dyrektor Wojciech Magnowski, dodając jednocześnie, że obecny program regionalny jest największym pod względem finansowym, jaki miało województwo.

SzB.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe