Zwolnienia z firm mieleckiej strefy stają się faktem

  • 15.12.2019, 17:38

Podziel się:

Oceń:

Zwolnienia z firm mieleckiej strefy stają się faktem Fot. KR Z końcem roku pracę w jednej z firm na mieleckiej strefie straci ponad stu pracowników.
Z ostatnim dniem tego roku pracę w jednym z zakładów na mieleckiej strefie straci ponad sto osób. W innych zakładach w branży motoryzacyjnej też następuje redukcja etatów. Czy to zapowiedź większego kryzysu?

Kryzys w branży motoryzacyjnej odbił się echem również w Mielcu, gdyż Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna z tą branżą ma wiele wspólnego. Światowy kryzys ma swoje odzwierciedlenie na naszym terenie w postaci zwolnień pracowników. Jedna z firm w ostatnim miesiącu zapowiedziała zwolnienie prawie dwustu pracowników.

Przy takiej ilości zwalnianych osób zakład musiał poinformować Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu o zamiarze tzw. zwolnień grupowych.

Jak się dowiedzieliśmy, ostatecznie pracę z końcem roku straci stu kilkudziesięciu pracowników. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownicy otrzymali z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiedzenia, które sfinalizują się z ostatnim dniem grudnia.

- W ostatnim miesiącu jedna z mieleckim firm poinformowała oficjalnie o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego 200 pracowników - przyznał za to Marek Przygoda, główny specjalista z Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

- Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie 200 osób musi stracić pracę, gdyż w przypadku zmiany sytuacji pracodawca może odstąpić od dokonywania zwolnień. Jesteśmy przygotowani na ewentualne zwiększenie się liczby rejestrujących osób. Jeżeli zajdzie taka potrzeba uruchomimy dodatkowe stanowiska w celu ułatwienia i przyspieszenia rejestracji - przekazuje Marek Przygoda.

Oczywiście wszystkie zwolnione osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy i nabędą prawo do zasiłku dla bezrobotnych, otrzymają taki zasiłek. W tym zakresie środki nie podlegają żadnym limitom. Nasi pośrednicy pracy oraz doradcy zawodowi obejmą pomocą zwalniane osoby, tak aby ułatwić im znalezienie nowej pracy - zapewnia PUP.

Jak żyć?

Prognoza urzędu pracy na 2020 rok zakłada, że jeżeli spowolnienie gospodarcze w Europie, w tym w szczególności w Niemczech, nie będzie znaczące, sytuacja na mieleckim rynku pracy nie powinna ulec pogorszeniu. Skontaktowaliśmy się także z przedstawicielem związków zawodowych w Mielcu.

- Wiem o zamiarze zwolnienia większej ilości pracowników w jednej z mieleckich firm na strefie. Do zwolnienia jest około stu osób - przekazał nam Marian Kokoszka, przewodniczący NSZZ "Solidarność". 

Zadajmy więc kultowe już pytanie: Jak żyć? Widmo zwolnień krąży po powiecie. W mieście już podwyższyli podatki. Zdrożeć ma prąd, drastycznie wzrosną opłaty za śmieci. Jak utrzymać siebie, rodzinę, dom za pensje najniższe w Polsce? Skąd brać nadzieję? Czy, jak zawsze, pocieszać się będziemy zdaniem: Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było...

Sprawdzamy sytuację na mieleckim rynku pracy

- Sytuację na lokalnym rynku pracy oceniamy jako dobrą. Aktualnie zarejestrowanych jest około 2800 osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi około 4%. Poziom bezrobocia w powiecie mieleckim należy do najniższych w województwie - podaje PUP w Mielcu.

Po dynamicznym spadku liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w latach 2016-2018 sytuacja w bieżącym roku uległa stabilizacji i obecnie obserwujemy jedynie niewielkie zmiany w tym zakresie. W strukturze bezrobotnych największą grupę stanowią osoby w wieku od 18 do 35 lat (około 45%), jednak ich udział systematycznie maleje.

Pod względem wykształcenia najliczniejszą grupą bezrobotnych są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (około 30%) i średnim zawodowym (około 23%). Jako pozytywne zjawisko oceniamy fakt skracania się czasu poszukiwania pracy. Blisko 55% bezrobotnych pozostaje bez pracy krócej niż 6 miesięcy.

- Dobrą sytuację na lokalnym rynku pracy potwierdza również liczba zgłoszonych ofert pracy. Od początku stycznia do końca listopada przyjęliśmy blisko 5500 ofert pracy, co oznacza, że średnio każdego miesiąca wpływa do urzędu około 500 ofert pracy - mówi Marek Przygoda z PUP w Mielcu.

 - Nasza prognoza na 2020 rok zakłada, że jeżeli spowolnienie gospodarcze w Europie, w tym w szczególności w Niemczech, nie będzie znaczące, sytuacja na mieleckim rynku pracy nie powinna ulec pogorszeniu. Jednocześnie uwzględniając fazy cyklu koniunkturalnego, nie spodziewamy się dalszego istotnego spadku poziomu bezrobocia rejestrowanego - dodaje.

Czytaj także:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
As
As 26.03.2020, 10:22
Pierw zwolnią Ukraińców?
Robert
Robert 03.03.2020, 01:34
W koncu widac dzialania pisu w kraju .
Xd
Xd 27.12.2019, 10:37
Pracuję na strefie jakoś nic na ten temat nie slyszalem xD xD
donaldinio
donaldinio 17.12.2019, 01:51
a kto to jest moderator
KT
KT 16.12.2019, 17:14
Mają zwolnić 200 osób, a w PUP jest 5.500 ofert pracy, bezrobocie poniżej 4%. Więc czegoś tu nierozumiem... W czym problem...??? Zwykła alokacja zasobów., to przecież normalne...
Tom
Tom 17.12.2019, 08:55
Bo przecież wszyscy pracownicy mają jednakowe kwalifikacje prawda? Wszyscy nadają się do wszystkiego... Jak za komuny. A zwolnienia już się rozpoczęły,
C21
C21 16.12.2019, 15:16
To jest tylko tak robione żeby pracownicy się bali i nieupominali o podwyżki
paweł
paweł 16.12.2019, 13:49
to są właśnie firmy na strefie ekonomicznej wyzysk za najniższą krajową jeszcze zwolnienia....kpina takie firmy nie powinny wogóle funkcjonowac wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alina
Alina 16.12.2019, 11:36
A to jakaś tajemnica co to za firma?
Em Ce Igrek
Em Ce Igrek 16.12.2019, 10:17
Czy nie chodzi przypadkiem o slynnego  producenta okablowań?
kulfon
kulfon 16.12.2019, 09:30
pracuje na strefie jakos nic na ten temat nie slyszalem xD
Maz
Maz 15.12.2019, 22:56
Co z tego że znajdę pracę z wynagrodzeniem za które nie da się przeżyć.
Deff
Deff 15.12.2019, 21:28
Co to za zmowa portali internetowych że wszyscy się boją podać nazwę firmy
prawo
prawo 16.12.2019, 10:30
To nie zmowa, takie jest prawo...

Pozostałe