W Gminie Tuszów Narodowy nie będzie miał kto odbierać śmieci? Z gminy znikają pojemniki na odpady!

  • 13.12.2019, 14:49 (aktualizacja 13.12.2019, 15:45)
  • SzB

Podziel się:

Oceń:

W Gminie Tuszów Narodowy nie będzie miał kto odbierać śmieci? Z gminy znikają pojemniki na odpady! Z Gminy Tuszów Narodowy znikają pojemniki MPGiK, mieszkańcy muszą gromadzić śmieci do worków. W tle wielka dyskusja o stawki wywozu odpadów.
Gmina Tuszów Narodowy, w ostatnim czasie unieważniła przetarg na usługi wywozu śmieci na przyszły rok. Do tej pory gmina posiadała podpisaną umowę z MPGK Mielec na odbiór śmieci. Termin jej zakończenia upływa 31 grudnia 2019 roku. Zdaniem Gminy - firma przed terminem zakończenia umowy zabiera pojemniki na odpady i nie wyraża zgody na ich sprzedaż.

Wójt gminy Andrzej Głaz unieważnił przetarg na usługi odbioru śmieci z terenu gminy. - W związku z drastyczną podwyżką cen za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości podjęta została decyzja o unieważnieniu przetargu i ogłoszeniu kolejnego postępowania przetargowego - tłumaczy A. Głaz.

Gmina zakupiła swoje pojemniki u innych dostawców dla poszczególnych gospodarstw, które będą sukcesywnie dostarczane. Władze gminy proszą, że do momentu ustawienia nowych pojemników odpady zmieszane należy gromadzić w czarnych workach. 

Gdybym podpisał umowę to wywóz kosztowałby blisko 100 % więcej. Przypomnę, że zgodnie z prawem gmina nie może dopłacić do wywozu a więc w interesie mieszkańców jest unieważnienie przetargu. MPGK zaproponowałem odkupienie koszy i po cenie wynikającej z przetargu wywóz do czasu rozstrzygnięcia nowego. Niestety odmówili i przed zakończeniem umowy zabierają kosze. Stąd kosze zamówiliśmy gdzie indziej i jeszcze w tym tygodniu mają być dostarczone. Przykro mi i nie wiem z czego to wynika, że MPGK po tylu latach współpracy tak się zachowuje - komentuje wójt A. Głaz

W tym temacie swoje stanowisko przygotowała już mielecka spółka MPGiK, które wyjaśnia, że "odbiór pojemników..wymagał od nas sam Wójt". 

 „Odebrania pojemników wraz z ostatnim wywozem śmieci wymagał od nas sam Wójt w specyfikacji” Spółka wyjaśnia, że nie kieruje się uznaniowością, ale umową W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi dotyczącymi kończącej się umowy pomiędzy konsorcjum firm, w skład którego wchodzi MPGK Sp. z o.o. a Gminą Tuszów Narodowy na wywóz śmieci oraz udziału Spółki w nowym przetargu (w innym składzie konsorcjum), MPGK Sp. z o.o. podkreśla, że wszystkie jej działania wynikają tylko i wyłącznie z zapisów obowiązującej umowy. Zapisy umowne były znane już na etapie ogłoszenia postępowania tj. ponad pół roku temu. Spółka nie miała wpływu na ich kształt.

– Zawsze szanowaliśmy i szanujemy mieszkańców Gminy Tuszów Narodowy i to nie podlega dyskusji. Sugestie jakoby ten szacunek miał się teraz nagle wyrażać łamaniem przez nas zapisów w umowie z Gminą, są dla nas nie do przyjęcia. W dołączonej do umowy specyfikacji, Zamawiający, czyli Gmina, sama umieściła zapis o tym, że w dniu ostatniego wywozu odpadów w danej wsi, mają zostać zabrane pojemniki, a mieszkańcy otrzymają worki na odpady. Wypełniamy więc ten jasny zapis – wyjaśnia Marek Bąbała, prezes Zarządu MPGK Mielec.

 

Zapis ten: „Zamawiający wymaga, aby wykonawca w dniu ostatniego wywozu, odbierając pojemnik wyposażył nieruchomość w worek na zmieszane odpady komunalne”, umieszczono w specyfikacji, którą zatwierdził Wójt Gminy. Zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Gminę, ostatni wywóz dla sołectwa Tuszów Narodowy i Tuszów Mały, odbył się 9 grudnia bieżącego roku, dlatego też pojemniki zostały wówczas zabrane, a pozostawiono worki.

Ostatni wywóz w Gminie Tuszów Narodowy odbędzie się 27 grudnia w sołectwach: Babicha, Borki Nizińskie i Jaślany (numery od 1 do 55).

- Wójt istotnie wyraził chęć zakupu od nas pojemników. Spółka musi mieć jednak stale zabezpieczoną konkretną ilość pojemników, by płynnie pracować w ramach obowiązujących i nowych umów, dlatego nie wyraziliśmy zgody na ich sprzedaż. W miejsce sprzedanych pojemników, sami musielibyśmy kupić nowe, co nie ma sensu z naszej perspektywy – wyjaśnia prezes Spółki.

- Sugestie jakoby MPGK Sp. z o.o. było monopolistą, są absurdalne w świetle tego, że w przetargach, również w tym ostatnim w gminie Tuszów Narodowy, mamy konkurencję. W przetargu w Gminie Tuszów Narodowy zaoferowaliśmy cenę niższą niż konkurent. Obecnie obowiązująca umowa na okres pół roku została zawarta na wartość 537 591, 60 zł, co w przeliczeniu na okres jednego roku daje kwotę około 1 mln 80 tys. zł. Natomiast kwota, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć w 2020 roku na realizację zamówienia wynosi 950 624,00 zł, jest zatem niższa o około 130 tys. zł od szacunkowych rocznych wyliczeń.

Ponadto Zamawiający nie uwzględnił powszechnie znanego faktu wzrostu cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów, zmian na rynku gospodarki odpadami, a co najważniejsze, rozszerzonych obowiązków wykonawcy wymaganych przez Zamawiającego. Należy wskazać, że koszty związane z gospodarką odpadami cały czas rosną i to w całej Polsce. MPGK Sp. z o.o. nie ma na to wpływu, może tylko stawać do przetargu oferując najatrakcyjniejszą w tych realiach kwotę, by mieć szansę z konkurencją. Tak też uczyniliśmy i szczególnie w sytuacji, gdy nasza konkurencja zaproponowała wyższą kwotę, nazywanie nas monopolistami jest nieprawdziwe i krzywdzące. Jak podkreśla prezes Spółki, celem przekazanych wyjaśnień nie jest prowadzenie sporu z Gminą, a jedynie wyjaśnienie podłoża sytuacji i decyzji MPGK Sp. z o.o.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, by odbierano nasze decyzje jako emocjonalne czy złośliwe, ponieważ one absolutnie takie nie są. Kierujemy się zapisami w dokumentach, co nie może być interpretowane jako postawa negatywna. To jedyna droga, jaka jest prawnie dopuszczalna. Mamy nadzieję, że przekazane informacje rozwieją wszelkie wątpliwości i sprawią, że w omawianych kwestiach nie będzie już niedomówień. Pragniemy jedynie uciąć insynuacje dotyczące naszej postawy, która pozostaje pełna dobrej woli i szacunku wobec Klienta – zapewnia prezes Zarządu, Marek Bąbała.

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe