System Alarmowania zawiódł w Przecławiu

  • 26.11.2019, 16:53

Podziel się:

Oceń:

System Alarmowania zawiódł w Przecławiu Fot. FB System alarmowy powinien już działać.
Warta ponad 3,7 miliona złotych inwestycja w System Alarmowania i Ostrzegania Ludności na terenie powiatu mieleckiego w początkowej fazie nie zdała egzaminu. Władze gminy Przecław chciały przy pomocy nowoczesnego systemu, oddanego na początku tego roku, poinformować mieszkańców gminy o zagrożeniu, czyli nieprzydatności wody do spożycia. Nie udało się.

Usterka została jednak w miarę szybko naprawiona i mieszkańcy gminy Przecław usłyszeli ostrzegającą wiadomość, choć do każdego domu ona nie dotarła.
Alarm po pewnym czasie zafunkcjonował, jednak można wymagać, żeby system, który niemało kosztował, działał bez zarzutu. A co by było, gdyby sytuacja była poważniejsza, a każda minuta byłaby bezcenna?

Do mieleckiego starostwa skierowaliśmy zapytania o system alarmowania i jego powody niezadziałania.
Mieleckie starostwo nie jest jedynym dysponentem urządzeń emitujących takie komunikaty.

Każda z gmin powiatu może samodzielnie generować komunikaty głosowe lub ustalone sygnały alarmowe ostrzegające lokalną społeczność o nadchodzących bądź zaistniałych zagrożeniach. Ich nadawanie odbywa się przez osoby upoważnione w urzędach poszczególnych gmin.

Jak informowała Renata Siembab - burmistrz Przecławia, podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w starostwie w związku zaistniałą sytuacją, na terenie gminy Przecław nastąpiły pewne problemy z dźwiękowym przekazywaniem ostrzeżeń dla ludności. Jak długie, tego nie precyzowała.

Jak wyjaśnia dostawca oprogramowania, dostęp do systemu odbywa się przez przeglądarkę internetową. Przekaz głosu w trybie audio na żywo także odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, która podłącza się  (za zgodą użytkownika) do lokalnego mikrofonu.

Zgoda użytkownika jest konieczna (kliknięcie potwierdzenia), ponieważ lokalny mikrofon i kamera są traktowane jako źródła wrażliwe, przez które możliwe jest naruszenie prywatności.

Bezpośrednim powodem braku możliwości zadziałania audio na żywo była aktualizacja przeglądarki internetowej na stanowisku dyspozytorskim. Najnowsze aktualizacje przeglądarek internetowych narzuciły bardzo restrykcyjne traktowanie mikrofonu. Przeglądarki w najnowszej wersji nie pozwalają się łączyć z mikrofonem stronom, które nie posiadają certyfikatów SSL.
- Po stronie oprogramowania nie zmieniło się nic, zatem nie można obarczać nas winą za zaistniałą sytuację – wyjaśnia dostawca systemu.

Po dokonaniu aktualizacji przeglądarek internetowych na stanowiskach dyspozytorskich należało w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wszystkie funkcje systemu są dostępne. Nikt bowiem nie mógł przewidzieć, jakie zmiany wprowadzi aktualizacja.
Problem, który zaistniał, jest zatem w pełni informatyczny, a nie systemowy. Firma Jarexs i Digitex (dostawcy systemu alarmowania) oczywiście pomoże w zaistniałej sytuacji, poprzez wygenerowanie certyfikatów i podłączenie ich do IP serwera WEB.


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Radek
Radek 30.11.2019, 22:16
Przeciez maja system sms, informacje o wichurach przychodza, wiec co stalo na przeszkodzie rozeslac sms o skazeniu wody
Johyn
Johyn 30.11.2019, 18:21
A w Borowej jak sie sok lal z pigwy to odrazu cala polska sie dowiedziała a o skazonej wodzie ledwo kto smiech na sali
adada
adada 26.11.2019, 17:15
czemu nie zrobia alarmów sms
Tg
Tg 27.11.2019, 18:25
Podbno sa ale trzeba na kartce podac do urzedu numer.

Pozostałe