Znamy laureatów nagrody "ALBERTUSA" [FOTO] 

  • 23.11.2019, 12:25 (aktualizacja 23.11.2019, 23:56)
  • A. Łysoń

Podziel się:

Oceń:

Znamy laureatów nagrody "ALBERTUSA" [FOTO] Fot. A. Łysoń Nagrodzeni Albertusami.
Poznaliśmy nazwiska młodych osób, które odebrały stypendium Albertusowe. Dzięki stałemu rozwojowi Funduszu Kulturalno – Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego – Brata Alberta z nagród mogą cieszyć się trzy osoby. Kapituła przyznała także honorowe nagrody "Albertus" 2019.

Przez 10 miesięcy ze stypendium Albertusowego będą korzystać trzy młode utalentowane dziewczyny: Kinga Kucharska, Patrycja Kolis i Anita Róg. Natomiast Honorowa nagroda Albertus trafiła do Jadwigi Jankowskiej, Janusza Pacholca i Chóru Nauczycielskiego "Akord" ZNP i SCK w Mielcu.

Sala mieleckiej KANY była wypełniona do ostatniego miejsca, padły też różne deklaracje. Mieleccy posłowie - Krystyna Skowrońska i Fryderyk Kapinos, którzy byli obecni na rozdaniu nagród zadeklarowali wsparcie funduszu. Na sali nie zabrakło również innych znamienitych gości - władz i przedstawicieli lokalnego samorządu, duchowieństwa, dyrektorów wielu instytucji, ludzi kultury, lokalnych artystów i laureatów nagród Albertusa.

Czym większe wsparcie charytatywnego funduszu, tym więcej utalentowanej młodzieży skorzysta ze stypendium. 

Wyróżnienia ALBERTUS są przyznawane przez Fundusz Kulturalno – Charytatywny im. Adama Chmielowskiego – Brata Alberta, ustanowiony z woli Ireny Nowakowskiej. Fundusz wspiera uzdolnioną artystycznie młodzież oraz ludzi zasłużonych dla mieleckiej kultury. Jedną z form dostrzegania tych osób i wspierania ich, jest przyznawanie wyróżnień Albertus. Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 2002 roku. Po śmierci pani Ireny inicjatywą zajął się jej syn, Zdzisław Nowakowski.

Albertusy są przyznawane ludziom, którzy kochają sztukę i ją tworzą, organizują życie kulturalne w naszym mieście, poszukują piękna i dobra, edukują młodzież przekazując jej swoje umiejętności i pasje.

Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych samych nagrodzonych.

Prezentujemy sylwetki nagrodzonych:

Anita Róg,
 to prawdziwa "dusza artystyczna" - gra, śpiewa, maluje, oraz tworzy niepowtarzalną poezję. Pierwsze kroki w świecie wierszy stawiała już we wczesnym dzieciństwie, pisząc do szuflady. Prawdziwy "wysyp wierszy" to ostatni rok nauki w szkole podstawowej. Jej debiutancki tomik poezji pt. "Goniąc marzenia" ukazał się w 2015 r.

Laureatka ma dopiero 19 lat , a wydała już pięć tomików poetyckich i stworzyła aż 470 wierszy. Jej teksty poetyckie ukazywały się w wielu czasopismach literackich. Były też drukowane w almanachach poetyckich. Obok poezji Anita pasjonuje się malarstwem i muzyką. Od dzieciństwa uwielbia śpiewać i tańczyć. Gra na gitarze. Wykazuje aktorskie zdolności recytatorskie.

Od trzech lat jest aktywną członkinią Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. W kwietniu tego roku została przyjęta w poczet członków Związku Literatów Polskich, jako najmłodsza w skali całego kraju. Obecnie studentka romanistyki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie - znajduje czas na dobrą książkę, spotkania z przyjaciółmi, a przede wszystkim na rozwijanie swoich pasji i talentów. Laudację o Anicie Róg wygłosiła Władysława Stolarz.

Patrycja Kolis,
 w 2013 roku rozpoczęła swoją artystyczną wędrówkę od nauki gry na pianinie w Miejskim Ośrodku Kultury w Przecławiu. Rozwijała różne talenty, które dawały jej możliwość zaistnienia na wielu płaszczyznach kulturalnego życia. Taki był początek estradowej kariery Patrycji.

 W roku 2015 Patrycja postanowiła poszerzyć swoje sceniczne kompetencje o umiejętność gry instrumentalnej z powodzeniem zdając egzaminy do klasy waltorni Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu.

W roku szkolnym 2018/2019 ukończyła z wyróżnieniem PSM I stopnia w Mielcu. Z instrumentu otrzymała ocenę celującą. W maju br. została pomyślnie egzamin wstępny do szkoły muzycznej II stopnia, rozpoczynając naukę od klasy drugiej. Występuje jako muzyk w orkiestrach Państwowej Szkoły Muzycznej Młodzieżowej Orkiestry Gminy Przecław, a także od 2019 roku jako muzyk Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej .

Z powodzeniem bierze udział w licznych konkursach, w których jest laureatką min. Wyróżnienia Centrum Edukacji Artystycznej, I miejsca na Makroregionalnym Konkursie w Niwiskach, czy też trzykrotnego tytułu laureata Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Łańcucie.

Inteligencja, wrażliwość, uczciwość, odpowiedzialność, cierpliwość, zaangażowanie - wyróżniają charakter postaci. Współpraca z Patrycją rozwija każdego niezależnie od wieku.  Liczne sukcesy nie zmieniły jej postępowania - wciąż pozostaje otwartą, kulturalną, ambitną, pełną pasji i życzliwości, zafascynowaną muzyką osobą,  która nie przestała wierzyć, że talent poparty racjonalną i konsekwentną pracą, pozwala osiągnąć wymarzone cele.
Laudację o Patrycji Kolis wygłosił Piotr Rysiewicz.

A. Łysoń

Zdjęcia (50)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe