Dyplomatyczna przygoda uczniów z Jaślan [FOTO]

  • 13.11.2019, 21:18

Podziel się:

Oceń:

Dyplomatyczna przygoda uczniów z Jaślan [FOTO] Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w symulacji spotkania dyplomatycznego – podpisania umowy międzynarodowej.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaślanach przekonali się, że nawet skomplikowane sprawy można przedstawić w prosty i ciekawy sposób. Odwiedzili Ambasadę Finlandii i Ministerstwo Sprawiedliwości.

5 listopada uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach (z klas VI – VIII) mieli okazję wziąć udział w przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie programie edukacyjnym - „Przygoda dyplomatyczna”. Wraz z wychowankami do siedziby Ministerstwa wybrali się nauczyciele: Agata Durda, Renata Madera i Jakub Wanatowicz.    

Po dotarciu do stolicy uczestnicy wyjazdu pierwsze kroki skierowali  do Ambasady Finlandii, gdzie zostali gościnnie powitani i zapoznani z prezentacją multimedialną dotyczącą Republiki Finlandii (były to głównie ciekawostki na temat omawianego państwa).

Następnie odbyło się spotkanie z panią ambasador z udziałem tłumacza. Po przedstawieniu się i krótkim wywodzie o pracy dyplomaty pani ambasador odpowiadała na pytania uczniów, którzy do tej rozmowy byli bardzo dobrze przygotowani. Wizytę w ambasadzie zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.


Następne spotkanie warsztatowe  odbyło się w Pokoju Dyplomatycznym w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie uczniowie poznali zasady protokołu dyplomatycznego i mieli możliwość uczestniczenia w symulacji spotkania dyplomatycznego – podpisania umowy międzynarodowej.


Kolejnym punktem realizowanego programu był wykład sędziego i  pani prokurator  – pracowników  Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka pt. „O prawie międzynarodowym nieco inaczej”. Uzyskane informacje dotyczyły przede wszystkim zasad działania Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy. Spotkanie to zakończyło się quizem znajomości poznanych treści i wyłoniło zwycięską drużynę dziewcząt, które otrzymały dyplomy.


  Na koniec „Przygody z Paragrafem” jej uczestnicy udali się na zwiedzanie Sejmu, gdzie dowiedzieli się, czym jest władza ustawodawcza i wykonawcza oraz jak funkcjonuje Parlament i administracja publiczna.


Podczas wizyty w stolicy w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżono wychowankom szkoły w Jaślanach takie zagadnienia jak: prawo międzynarodowe, zasady dyplomacji, czy funkcjonowanie władzy państwowej. Uczniowie przekonali się, że nawet skomplikowane sprawy można przedstawić w prosty i zajmujący sposób. Taki właśnie był cel programu „Przygoda dyplomatyczna”.

Zdjęcia (13)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe