To początek kulturalnej rewolucji

Podziel się:

Oceń:

To początek kulturalnej rewolucji UM Przecław
Jeden centralny dom kultury i świetlice wiejskie w każdym z sołectw – to założenie przecławskich samorządowców, które realizacji doczeka się najprawdopodobniej w roku 2018. Do tej pory kulturalną stolicą gminy będzie Tuszyma, z mapy Przecławia zniknie zaś instytucja zwana Miejskim Centrum Kultury.

O połączeniu przecławskiego MCK z Samorządowym Domem Kultury w Tuszymie radni  zadecydowali podczas obrad, jakie odbyły się we wtorek, 4 października. Jednogłośnie przyjęta przez nich uchwała moc prawną uzyska wraz z początkiem roku 2017.

Ma być lepiej łatwiej i taniej

Scalenie jednostek kulturalnych, możliwe na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ma dać gminie wiele korzyści. Od efektywniejszego realizowania zadań własnych, przez lepsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców aż po uproszczenie skomplikowanej dotąd struktury zarządzania. - Jeżeli jednostki zostaną połączone i będą zarządzane przez jedną osobę, łatwiej będzie koordynować i organizować działania. Połączenie da również możliwość pełniejszego wykorzystania zasobów i materiałów, które, wraz z wejściem w życie uchwały, staną się mieniem Samorządowego Domu Kultury w Tuszymie – czytała z uzasadnienia przyjmowanej uchwały Elżbieta Augustyn-Gruszka, obecna dyrektorka SDK. Podobne uzasadnienie zaprezentowano w lutym ubiegłego roku, kiedy to zamiar połączenia MCK i SDK po raz pierwszy obwieszczony został publicznie. Wtedy włodarze gminy, wraz z domami kultury, scalić proponowali jeszcze bibliotekę. Do podjęcia takiego kroku potrzebne były jednak dwie zgody – wydane przez Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie oraz Krajową Radę Biblioteczną. Ani jedna, ani druga instytucja nie zdecydowały się udzielić gminie poparcia w tej sprawie. Nie pomogły nawet zapewnienia, że biblioteka po połączeniu działać będzie w niezmienionym zakresie, a jej dotychczasowy dyrektor stanie się zastępcą dyrektora scalonej jednostki kulturalnej.

Więcej w 41 numerze Korso

red. - Masz ciekawe informacje? Napisz do nas: [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe