Uczniowie z chorzelowskiej szkoły pamiętają!

  • 04.11.2019, 13:51 (aktualizacja 04.11.2019, 14:14)
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Uczniowie z chorzelowskiej szkoły pamiętają! Fot. SX Chorzelów Uczniowie przygotowują pocztówka w ramach akcji BohaterOn.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Chorzelowie przyłączyli się  do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Kulminacja działań odbyła się 25 października. Tego dnia uczniowie i nauczyciele odwiedzili miejscowy cmentarz, porządkowali opuszczone groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla naszej społeczności: Leonarda Bazylińskiego – żołnierza AK, który przeżył rzeź Polaków na Wołyniu, oraz Karola Pełzaczyńskiego- emerytowanego kierownika w Grochowem, uczestnika Powstania 1863 roku.

Ponadto uczniowie posprzątali teren symbolicznej nekropolii Polaków poległych w czasie I i II wojny. Na środku nekropolii stoi murowana kapliczka,  wewnątrz której  mieszczą się, drewniane tablice z nazwiskami poległych w I wojnie, a na zewnątrz tablice z nazwiskami tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Aby uczcić ich pamięć uczniowie zapalili tam białe i czerwone znicze.

Do działań w ramach hasła „Szkoła pamięta” można również zaliczyć akcję BohaterOn. Jest to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie klas V- VIII na godzinach wychowawczych w ciekawy sposób poznawali historię ludzi żyjących w czasie drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą. W dowód uznania i wdzięczności młodzież przygotowała laurki i listy. Wykonane prace zostały przesłane do wrocławskiej Fundacji Rosa, a stamtąd trafiły do żyjących Powstańców.

 W ramach akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa” uczniowie zbierali białe i czerwone znicze, które za sprawą oddziału Telewizji Rzeszów trafiły przed 1 listopada na polskie groby na największych lwowskich nekropoliach i cmentarze w małych miejscowościach obwodu lwowskiego.
Inicjatorem i koordynatorem działań „Szkoła pamięta” było Szkolne Koło Wolontariatu.

 

MW

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe