Kontrole naszych pieców

  • 21.10.2019, 15:34 (aktualizacja 22.10.2019, 08:46)
  • BW

Podziel się:

Oceń:

Kontrole naszych pieców Archiwum Straż miejska może skontrolować nasze piece.
Sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie zaczął, a już Straż Miejska w Mielcu zanotowała już pierwsze przypadki, w których właściciele gospodarstw spalali substancje niedozwolone w celu ogrzania domów.

Najczęściej o przeprowadzenie kontroli przez Straż Miejską proszą mieszkańcy zaniepokojeni specyficznym zapachem wydobywającym się z sąsiednich kominów. Dodatkowo kontrolę paleniska Straż Miejska może przeprowadzić podczas zauważenia niepokojących symptomów w trakcie patrolu.

Po oględzinach paleniska przez strażników miejskich, w razie podejrzenia, że spalane są materiały niedozwolone pobierana jest próbka popiołu, która następnie wysyłana jest do ekspertyzy w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu Zdroju. Dziś (21 października) do Straży Miejskiej trafiły wyniki oględzin. Według oceny ekspertów, w pobranym popiele zanotowano przekroczenie zawartości cynku nawet o 59%. W jednym z przypadków potencjalnym źródłem zanieczyszczenia były fragmenty farb i lakierów, a także elementy metalowe i tworzywa sztuczne.

Niestety, mimo licznych apelów, próśb oraz akcji informacyjnych, odnotowywane są przypadki spalania w piecach materiałów niedozwolonych. Warto wspomnieć, że takie działania szkodzą zdrowiu i życiu domowników, a także otoczeniu.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonujący kontroli posiadają upoważnienia Prezydenta Miasta do jej przeprowadzenia. Na jego podstawie mają prawo wstępu na teren prywatnej nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Jeżeli okaże się, że spalane były odpady komunalne lub zabronione, sporządzany jest protokół kontrolny i mieszkaniec może zostać ukarany mandatem w wysokości adekwatnej do popełnionego wykroczenia.

BW

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe