Strażacy z Podkarpacia ćwiczyli w Otałęży

  • 31.08.2019, 15:31
  • K. Radoń

Podziel się:

Oceń:

Strażacy z Podkarpacia ćwiczyli w Otałęży fot. PSP Mielec
27 sierpnia na terenie powiatu mieleckiego w miejscowości Otałęż, zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenie „MIELEC 2019” dla modułu pomp wysokiej wydajności „HCP Rzeszów”. Scenariusz ćwiczenia zakładał likwidację zagrożeń powstałych w wyniku powodzi w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej.

Zakres ćwiczenia obejmował:
-    doskonalenie alarmowania, dysponowania i koncentracji sił i środków wchodzących w skład modułu HCP,
-    sprawdzenie rzeczywistych czasów dojazdu wytypowanych sił i środków wchodzących w skład modułu HCP w wyznaczone miejsce koncentracji,
-    doskonalenie formowania modułu HCP do wyjazdu oraz alarmowego przemieszczania się w kolumnie,
-    praktyczne sprawdzenie zasad delegowania strażaków PSP do pełnienia służby poza granicami państwa w ramach modułu HCP,
-    organizację bazy operacji modułu HCP,
-    sprawdzenie organizacji zabezpieczenia logistycznego na potrzeby modułu HCP.

  Dowództwo grupy, liczącej 40 osób i składającej się z pojazdów i wyposażenia z komendy wojewódzkiej PSP oraz komend powiatowych i miejskich PSP z powiatów: bieszczadzkiego, dębickiego, jasielskiego, jarosławskiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, przemyskiego, rzeszowskiego, sanockiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego, objęli: st.kpt. Robert Cisło z komendy wojewódzkiej PSP w Rzeszowie oraz  mł.kpt. Paweł Krzyśko z komendy miejskiej  PSP w Rzeszowie.

 

Założenie do ćwiczenia:
     W wyniku bardzo szybkiego przyboru wody spowodowanego gwałtownymi opadami deszczu oraz przemieszczania się fali wezbraniowej dochodzi do przerwania wału przeciwpowodziowego i zalania wraz z odcięciem terenu dwóch pobliskich miejscowości. Po upływie kilkunastu godzin nastąpił znaczny spadek poziomu wody, jednak w zagłębieniu terenu pozostało kilka rozlewisk, z których woda nie jest w stanie spłynąć w sposób naturalny.

Podczas ćwiczenia sprawdzono m. in. możliwości techniczno-taktyczne nowo zakupionej pompy wysokiej wydajności Global Pump P530 o wydajności 53.000 dm³/min. będącej na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 komendy powiatowej PSP w Mielcu.

Organizatorzy ćwiczenia:
-    komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
-    komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu

W ćwiczeniu uczestniczyli: 
-    bryg. Andrzej Marczenia – zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP 
-    mł.bryg. Łukasz Kapinos – p.o. komendant powiatowy PSP w Mielcu
-    Sławomir Sidur – wójt Gminy Czermin
-    Jan Myjak – przewodniczący rady Gminy Czermin.

K. Radoń

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe