Wojenny Mielec na fotografiach

  • 29.08.2019, 08:31
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Wojenny Mielec na fotografiach Fot. Jadernówka Kilka kadrów z lat wojny.
W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów tego wydarzenia Muzeum "Jadernówka" przygotowuje wystawę fotograficzną pt. "Mielec 1939-1945".

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 12 września o godzinie 18.oo w galerii "Jadernówki".
W zbiorach nie zachowało się zbyt wiele fotografii z tego trudnego czasu, natomiast Jadernówce udało się pozyskać bezcenny materiał ikonograficzny ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz zaprzyjaźnionych muzeów.
Duża część zdjęć to fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy podczas ich pobytu w Mielcu, gromadzone mozolnie latami przez muzealników "Jadernówki".


Szczególną wartość mają zdjęcia udostępnione przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - to bezcenny dokument sporządzony przez Niemców w październiku 1939 roku, po przejęciu przez nich mieleckiej fabryki lotniczej. Zdjęcia zostały zebrane i wklejone do albumu przez Ericha Kleinemeiera, dyrektora technicznego zakładu w czasie wojny. Cały album przekazany do Muzeum w Gdańsku to 129 kadrów będących swoistą inwentaryzacją fabryki po jej przejęciu.


Wystawa w "Jadernówce" potrwa do końca października, a towarzyszyć jej będzie publikacja książkowa "Mielec 1939-1945. Tajemnice militarne i historie wojenne", autorstwa Andrzeja Krempy i Janusza Halisza, wydana przez Muzeum Regionalne w Mielcu. Na blisko 500 stronach autorzy przedstawią szereg artykułów dotyczących wydarzeń w Mielcu i powiecie z okresu wojny, a także kolekcję ponad 350 fotografii, z których większość publikowana będzie po raz pierwszy.

 

MW

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe