Turniej z wielką historią

  • 27.08.2019, 09:47
  • dd

Podziel się:

Oceń:

Turniej z wielką historią dd Zawody cieszyły się dużą frekwencją.
Tradycyjnie sierpień w Mielcu od lat kojarzy się nieprzerwanie z szachami. Wszystko dlatego, że od ponad dwóch dekad w naszym mieście rozgrywany jest popularny turniej międzynarodowy.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", najstarsza organizacja pozarządowa w Mielcu od 1995 roku, w sierpniu jest organizatorem jednej z największych imprez szachowych na Podkarpaciu.

Cykl turniejów, które miały za cel uczczenie wydarzeń sierpniowych, w wyniku których powstał  NSZZ " Solidarność", zapoczątkował I otwarty turniej szachowy z okazji 15 rocznicy powstania Solidarności. Odbył się on w Mieleckim Ośrodku Kultury /obecnie SCK/ w dniach 26-27 sierpnia 1995 roku, a inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny kierownik sekcji szachowej  TG"Sokół" Józef Zaskalski. W zawodach wzięło udział 30 szachistów -18 seniorów i 12 juniorów, którzy rozgrywali wówczas partie w szachach aktywnych. Zwyciężył mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski z Tarnowa. Z biegiem lat impreza rozwijała się dynamicznie, stała się popularna w kraju oraz za granicą, szczególnie na Ukrainie poziom podnosił się, pojawiali się arcymistrzowie. 

Wielkim wydarzeniem w historii turniejów był przyjazd do Mielca 13-letniej Ani Muzyczuk i jej 11-letniej siostry Marii. Obie zaliczały się do światowych gwiazd młodzieżowych. Ania była trzykrotną mistrzynią Europy /raz do lat 10 i dwa razy do lat 12/. Maria z kolei mistrzynią Europy do lat 10. Był to rok 2003 i rozgrywano turniej "Sierpień 2003", który wygrał ich trener, mistrz międzynarodowy Roman Kozel.  

Obecnie jedne z najbardziej utalentowanych szachistek w historii posiadają męskie tytuły arcymistrzowskie. Ania jest mistrzynią świata do lat 20, a Maria w 2015 roku zdobyła w Soczi tytuł mistrzyni świata. Na sierpniowe turnieje przyjeżdżają znakomici, utytułowani szachiści, ale zgłaszają się też znacznie od nich słabsi, którzy przy kojarzeniu w systemie szwajcarskim mogli mieć szczęście, by zagrać nawet z arcymistrzem.

W tym roku w sali wystawienniczej SCK w Mielcu, gdzie był rozgrywany jubileuszowy turniej szachowy "Sierpień" 2019, pojawiła się rekordowa liczba 114 zawodników z kraju i zagranicy. W ostatniej chwili organizatorzy otrzymali wiadomość, że z ważnych przyczyn nie zagra 5-krotny triumfator mieleckich turniejów, arcymistrz Marcin Dziuba. Z opóźnieniem również dotarło dwóch utytułowanych szachistów z Ukrainy, oczywiście z tego powodu ich szanse na ewentualne zwycięstwo znacznie zmalało. 

Przed pierwszą rundą pod okiem senseia Zbigniewa Magdy dali pokaz walki zawodnicy Sokoła sekcji Shorin Riu karate. Uczestniczący  w otwarciu działacze TG "Sokół" Joanna Rębisz, Jerzy Kazana i Fryderyk Kapinos, zabierając głos, gratulowali wszystkim udziału w pięknej imprezie, zaznaczając, że w szachach grywają zwolennicy logicznego myślenia, systematycznego rozwiązywania problemów, lubiących podejmować ryzyko i umiejących sobie z nimi radzić. 

Młodzież grająca w szachy znacznie łatwiej radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. Prezes Józef Zaskalski dziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i przyczynili się do jego wsparcia. Szczególnie podziękowanie skierował do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i do Urzędu Miejskiego w Mielcu oraz do indywidualnych sponsorów tej wielkiej imprezy.

W kategorii seniorów wygrał Daniel Kopczyk z LKS Sanovii Lesko. Wśród juniorów najlepszy był Arkadiusz Babiarz z Rzeszowa, a wśród juniorów młodszych wygrał Paweł Gromek z Tomasza Lubelskiego. Najstarszym zawodnikiem był 80-letni Jan Bobulski z Ropczyc. Najmłodszym zawodnikiem był  5-letni Szymon Krzyżek z Gawłuszowic. 

Miejsca zawodników związanych z TG "Sokół" Mielecki: grupa A - seniorzy (60 uczestników): 7. Tomasz Wilk 6 pkt, Arkadiusz Zaskalski 5,5 pkt, 12. Dawid Zaskalski 5,5 pkt, 14. Grzegorz Kopacz 5,5 pkt, 21. Łukasz Kopacz 5,0 pkt, 34. Ryszard Peret 4,0 pkt.

W grupie B juniorzy (24 uczestników) Hubert Zięba 4,5 pkt z Lotnika Mielec był 12, Jakub Borzęcki 1,5 pkt z Lotnika Mielec zajął 24 miejsce, w grupie "A" Michał Maksoń zdobył 4,5 co dało mu 30 miejsce, Józef Cebula z dorobkiem 3,0 pkt zajął 51 miejsce - obaj z Lotnika Mielec. Występujący w tej samej grupie "A" WCM Laura Czernikowska, mając 3,0 pkt, uplasowała się na 50. miejscu.

W grupie "C" - dzieci z Mielca zajęły miejsca: 16. Bartosz Mroczka; 17. Mateusz Wilk; 19. Maksymilian Bisowski;  20. Karol Zięba; 23. Mikołaj Robak; 25. Mateusz Żmuda, 27. Weronika Żmuda. 

Sędziował Marian Bysiewicz, sędzia FA z Rzeszowa, jako sędzia główny, oraz Franciszek Mielecki, sędzia rundowy z Mielca. Turniej grupy "A" zgłoszony do FIDE w szachach szybkich.

 Wyniki
           Grupa A Seniorzy /60 zaw/
1.k Daniel Kopczyk LKS Sanovia Lesko               7,5 pkt
2. k + Jerzy Kyc Kraków                                       7,0
3. I + Paweł Bartkiewicz KMKS Victoria               7,0
4. k Bartłomiej Golemia MKS Wieliczka               6,5
5. CM Mirosław Lewicki LKS GCKiP Czarna       6,5
6.I++ Bartłomiej Kucharski LKS GCKiP  Czarna  6,5       
               
           Grupa B – Juniorzy /24 zaw/
1.Arkadiusz Babiarz RzKSz Rzeszów                     7,5 pkt
2. Kamil Wolak GKSz Hetman Pilzno                     6,5
3. Dominik Gazda KKSz Urania Krosno                  6,0

           Grupa C – Juniorzy młodsi – dzieci /30 zaw/
1. Paweł Gromek UKS Tomaszów Lubelski            8,0 pkt
2. Michał Guzik KKSz Urania Krosno                      7,0
3. Dawid Futyma UKS Brzozów                              7,0

Miejsca zawodników związanych z TG ,,Sokół” Mielecki
                 Grupa A - Seniorzy -/ 60 uczestników:/
7. Tomasz Wilk 6 pkt, Arkadiusz Zaskalski 5,5 pkt, 12. Dawid Zaskalski 5,5 pkt, 14. Grzegorz Kopacz 5,5 pkt, 21. Łukasz Kopacz 5,0 pkt, 34. Ryszard Peret 4,0 pkt

W grupie B juniorzy -/24 uczestników/ Hubert Zięba 4,5 pkt z Lotnika Mielec był 12, Jakub Borzęcki 1,5 pkt z Lotnika Mielec zajął 24 miejsce w grupie ,,A’’ Michał Maksoń zdobył 4,5 co dało mu 30 miejsce, Józef Cebula z dorobkiem 3,0 pkt zajął 51 miejsce obaj z Lotnika Mielec. Występujący w tej samej grupie ,,A’’ WCM Laura Czernikowska mając 3,0 pkt uplasowała się na 50 miejscu
 
  W grupie ,,C’’ - Juniorzy młodsi/dzieci/- 30 uczestników/ dzieci z Mielca zajęli miejsca:

16. Bartosz Mroczka, Lotnik Mielec    -   4,0 pkt
17. Mateusz Wilk,    Lotnik                 -    4,0
19. Maksymilian Bisowski, Mielec       -   4,0  
20. Karol Zięba, Lotnik                       -    4,0
23. Mikołaj Robak, Mielec                  -    4,0
25. Mateusz Żmuda, Lotnik                 -   3,0
27. Weronika Żmuda, Lotnik               -    2,0
Tradycyjnie na sierpniowych turniejach prócz nagród dla najlepszych TG ,,Sokół’’ wręcza nagrody specjalne otrzymali je:
Najmłodszy zawodnik Szymon Krzyżek, Gawłuszowice 5 lat
Najmłodsza zawodniczka Weronika Żmuda, Mielec 6 lat
Najlepsza zawodniczka Barbara Trybowska, Rudnik /nad Sanem
Najstarszy zawodnik – Jan Bobulski, Ropczyce – 80 lat dodatkowo otrzymał nagrodę Urzędu Marszałkowskiego, którą wręczyła Joanna Rębisz
Najlepszy niepełnosprawny – Józef Cebula, Mielec

dd

Zdjęcia (31)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe