• dd
Podziel się:
Oceń:
Turniej z wielką historią dd Zawody cieszyły się dużą frekwencją.
Tradycyjnie sierpień w Mielcu od lat kojarzy się nieprzerwanie z szachami. Wszystko dlatego, że od ponad dwóch dekad w naszym mieście rozgrywany jest popularny turniej międzynarodowy.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", najstarsza organizacja pozarządowa w Mielcu od 1995 roku, w sierpniu jest organizatorem jednej z największych imprez szachowych na Podkarpaciu.

Cykl turniejów, które miały za cel uczczenie wydarzeń sierpniowych, w wyniku których powstał  NSZZ " Solidarność", zapoczątkował I otwarty turniej szachowy z okazji 15 rocznicy powstania Solidarności. Odbył się on w Mieleckim Ośrodku Kultury /obecnie SCK/ w dniach 26-27 sierpnia 1995 roku, a inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny kierownik sekcji szachowej  TG"Sokół" Józef Zaskalski. W zawodach wzięło udział 30 szachistów -18 seniorów i 12 juniorów, którzy rozgrywali wówczas partie w szachach aktywnych. Zwyciężył mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski z Tarnowa. Z biegiem lat impreza rozwijała się dynamicznie, stała się popularna w kraju oraz za granicą, szczególnie na Ukrainie poziom podnosił się, pojawiali się arcymistrzowie.

Wielkim wydarzeniem w historii turniejów był przyjazd do Mielca 13-letniej Ani Muzyczuk i jej 11-letniej siostry Marii. Obie zaliczały się do światowych gwiazd młodzieżowych. Ania była trzykrotną mistrzynią Europy /raz do lat 10 i dwa razy do lat 12/. Maria z kolei mistrzynią Europy do lat 10. Był to rok 2003 i rozgrywano turniej "Sierpień 2003", który wygrał ich trener, mistrz międzynarodowy Roman Kozel.

Obecnie jedne z najbardziej utalentowanych szachistek w historii posiadają męskie tytuły arcymistrzowskie. Ania jest mistrzynią świata do lat 20, a Maria w 2015 roku zdobyła w Soczi tytuł mistrzyni świata. Na sierpniowe turnieje przyjeżdżają znakomici, utytułowani szachiści, ale zgłaszają się też znacznie od nich słabsi, którzy przy kojarzeniu w systemie szwajcarskim mogli mieć szczęście, by zagrać nawet z arcymistrzem.

W tym roku w sali wystawienniczej SCK w Mielcu, gdzie był rozgrywany jubileuszowy turniej szachowy "Sierpień" 2019, pojawiła się rekordowa liczba 114 zawodników z kraju i zagranicy. W ostatniej chwili organizatorzy otrzymali wiadomość, że z ważnych przyczyn nie zagra 5-krotny triumfator mieleckich turniejów, arcymistrz Marcin Dziuba. Z opóźnieniem również dotarło dwóch utytułowanych szachistów z Ukrainy, oczywiście z tego powodu ich szanse na ewentualne zwycięstwo znacznie zmalało.

Przed pierwszą rundą pod okiem senseia Zbigniewa Magdy dali pokaz walki zawodnicy Sokoła sekcji Shorin Riu karate. Uczestniczący  w otwarciu działacze TG "Sokół" Joanna Rębisz, Jerzy Kazana i Fryderyk Kapinos, zabierając głos, gratulowali wszystkim udziału w pięknej imprezie, zaznaczając, że w szachach grywają zwolennicy logicznego myślenia, systematycznego rozwiązywania problemów, lubiących podejmować ryzyko i umiejących sobie z nimi radzić.

Młodzież grająca w szachy znacznie łatwiej radzi sobie z przedmiotami ścisłymi. Prezes Józef Zaskalski dziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i przyczynili się do jego wsparcia. Szczególnie podziękowanie skierował do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i do Urzędu Miejskiego w Mielcu oraz do indywidualnych sponsorów tej wielkiej imprezy.

W kategorii seniorów wygrał Daniel Kopczyk z LKS Sanovii Lesko. Wśród juniorów najlepszy był Arkadiusz Babiarz z Rzeszowa, a wśród juniorów młodszych wygrał Paweł Gromek z Tomasza Lubelskiego. Najstarszym zawodnikiem był 80-letni Jan Bobulski z Ropczyc. Najmłodszym zawodnikiem był  5-letni Szymon Krzyżek z Gawłuszowic.

Miejsca zawodników związanych z TG "Sokół" Mielecki: grupa A - seniorzy (60 uczestników): 7. Tomasz Wilk 6 pkt, Arkadiusz Zaskalski 5,5 pkt, 12. Dawid Zaskalski 5,5 pkt, 14. Grzegorz Kopacz 5,5 pkt, 21. Łukasz Kopacz 5,0 pkt, 34. Ryszard Peret 4,0 pkt.

W grupie B juniorzy (24 uczestników) Hubert Zięba 4,5 pkt z Lotnika Mielec był 12, Jakub Borzęcki 1,5 pkt z Lotnika Mielec zajął 24 miejsce, w grupie "A" Michał Maksoń zdobył 4,5 co dało mu 30 miejsce, Józef Cebula z dorobkiem 3,0 pkt zajął 51 miejsce - obaj z Lotnika Mielec. Występujący w tej samej grupie "A" WCM Laura Czernikowska, mając 3,0 pkt, uplasowała się na 50. miejscu.

W grupie "C" - dzieci z Mielca zajęły miejsca: 16. Bartosz Mroczka; 17. Mateusz Wilk; 19. Maksymilian Bisowski;  20. Karol Zięba; 23. Mikołaj Robak; 25. Mateusz Żmuda, 27. Weronika Żmuda.

Sędziował Marian Bysiewicz, sędzia FA z Rzeszowa, jako sędzia główny, oraz Franciszek Mielecki, sędzia rundowy z Mielca. Turniej grupy "A" zgłoszony do FIDE w szachach szybkich.