Zespoły polonijne już w stolicy Podkarpacia! Rusza festiwal!

  • 20.07.2019, 00:32 (aktualizacja 20.07.2019, 00:49)
  • SzB.

Podziel się:

Oceń:

Zespoły polonijne już w stolicy Podkarpacia! Rusza festiwal! fot. MM Artyści z całego świata opanowali rzeszowski rynek!
Barwnym korowodem ulicami Rzeszowa przeszli uczestnicy XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Aż 33 zespoły z 12 krajów świata: z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy przyjechało na Podkarpacie, by przed mieszkańcami regionu zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na rzeszowskim rynku powitał ich między innymi marszałek Władysław Ortyl.

Witam wszystkich Polaków, którzy pokonali wiele kilometrów, by wziąć udział w tym wspaniałym święcie, by być tu z nami na Podkarpaciu. Ten wspaniały barwny korowód, którym właśnie przeszliście ulicami Rzeszowa jest świadectwem wielkości polskiej kultury, którą kultywujecie, ale i patriotyzmu, który pielęgnujecie w swoich krajach zamieszkania. Pokazuje też, że współcześnie nie brakuje wśród Polaków ludzi młodych, pełnych entuzjazmu i pozytywnej energii, którzy będą promować Polskę i polską tradycję na całym świecie – mówił z rzeszowskiej sceny marszałek Władysław Ortyl. 

Marszałek odczytał także list skierowany do uczestników festiwalu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który swoim patronatem honorowym objął XVIII edycję festiwalu:

- […] W szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, z wyrazami uznania dla organizatorów […], za przygotowanie kolejnej edycji cennego przedsięwzięcia,które przywołuje wielkie tradycje polskiego honoru, przyczynia się do budowania polskiej wspólnoty w kraju i za granicą oraz umacniania wśród Polonii i Polaków zamieszkujących za granicą poczucia tożsamości narodowej, życzenia artystycznych sukcesów oraz radości i satysfakcji z popularyzowania kultury ojczystej – pisał prezydent RP Andrzej Duda.

Marszałek odczytał również list od Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP skierowany do uczestników festiwalu:

- Zainicjowany przed pięćdziesięcioma laty festiwal ma wspaniałą historię, a także niekwestionowane zasługi dla umacniania więzi Polonii z macierzą. Dlatego pragnę gorąco podziękować organizatorom, a przede wszystkim wykonawcom – Wam, którzy przyjechaliście tu z wielu zakątków świata, za kontynuowanie pięknych tradycji tego wyjątkowego wydarzenia […] – tymi słowami marszałek Kuchciński dziękował w liście przybyłym na Podkarpacie gościom z zagranicy.

Oprócz marszałka, zagranicznych gości na rzeszowskim rynku powitali także: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Mariusz Grudzień - prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Więcej na temat festiwalu na portalu Korso24.pl

SzB.

Zdjęcia (28)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe