Jutro weekend. A może pojechać do zamku?

  • 18.07.2019, 09:21
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Jutro weekend. A może pojechać do zamku? Fot. archiwum A może by ruszyć w trasę?
Choć wakacje zazwyczaj są już dawno za czytelnikami "Korso" - którzy teraz muszą zadowolić się marnymi, krótkimi urlopami, a to i często poświęcanymi na załatwianie zaległych spraw, remontów i upychaniu dzieci u babć i innych krewnych - to zawsze warto wybrać się na jakąś krótką, ale ciekawą wycieczkę.


Wakacje z duchami

Kiedy myślimy o zwiedzaniu, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myślą, są zamki. Nie brakuje ich w naszym regionie.  Być może najsłynniejszym zamkiem na Podkarpaciu jest zamek w Łańcucie, położony tylko 16 km od Rzeszowa. Zamek jest przepiękny, a w środku obejrzeć można  interesujące eksponaty, wozownię i stajnie.  Zamek można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Cena zwiedzania zamku wraz ze stajnią to 30 zł, natomiast storczykarnia, która znajduje się w pobliżu, jest dodatkowo płatna.

A jeszcze bliżej znaleźć można zamek w Baranowie Sandomierskim, z architekturą, podobną do królewskiego Wawelu w Krakowie. Zamek warto zwiedzać z przewodnikiem, który szczegółowo opowiada jego historię.  Zwiedzanie zajmuje ok. 60 min. Za dopłatą (6 zł bilet normalny) można wejść do zbrojowni z salą tortur!

Następny w kolejce do zwiedzania jest zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, miejsce trochę niedoceniane. Jest tu wspaniała kaplica, biblioteka i bardzo cenna kolekcja obrazów, a eksponaty pochodzą nawet z XV wieku. Jeśli kogoś zanudzą zamkowe wnętrza, zawsze można udać się do arboretum lub odwiedzić ptaszarnię, pospacerować po parku.  A co budzi największą ciekawość gości? Łazienka hrabiego. Warto ją odwiedzić, żeby przekonać się, jak to jest żyć w luksusie....

W stolicy Podkarpacia za to zobaczyć można zamek Lubomirskich. Choć budowany był jako domek dla bardzo bogatych państwa, to po pierwszym rozbiorze w 1772 dostał się pod panowanie Austrii i pełnił różne funkcje, ot, choćby więzienia.  Obecnie to siedziba sądu okręgowego. Jak na zamek przystało, ma nawet fosę.

 

MW

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe