Ubezpieczenie samochodu od kradzieży - kupować czy nie?

  • 21.09.2016, 22:35 (aktualizacja 23.09.2016 23:47)
  • Artykuł sponsorowany
Podziel się:
Ubezpieczenie samochodu od kradzieży - kupować czy nie?
Mieszkasz w centrum miasta i parkujesz samochód na ogólnodostępnym parkingu lub obok bloku? Auto może być narażone na kradzież. Wprawdzie statystyki podają, że liczba skradzionych w Polsce pojazdów cały czas maleje, ale nie warto liczyć na traf szczęścia. Rozwiązaniem problemu będzie ubezpieczenie od kradzieży. Takie polisy nie należą jednak do najtańszych. Czy warto więc je wykupić?

Które samochody są najbardziej narażone?

Policyjne statystyki podają, że w 2014 roku w Polsce skradziono 14 124 samochody. W danych tych pojawiły się także marki, które ginęły najczęściej. Ten niechlubny ranking prowadził Volkswagen Golf, miejsce drugie zajęło Audi A4, a trzecie Volkswagen Passat. Warto pamiętać, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim auta nowe. Modele, które dopiero weszły na rynek szybko znajdują nabywców po obniżonych cenach. Obiektem „pożądania” wśród złodziei mogą stać się także kilkunastoletnie samochody luksusowe. Dlatego właściciele aut nieposiadający bezpiecznego garażu, powinni pomyśleć o polisie, która stanie się zabezpieczeniem na wypadek kradzieży. Auto może zostać skradzione nie tylko spod domu, ale także z innego miejsca (parking pod pracą czy w centrum miasta), dlatego nawet bezpieczne parkowanie pojazdu na noc nie da 100% gwarancji zabezpieczenia przed kradzieżą.

Autocasco – idealne rozwiązanie dla nowego samochodu

Osoby, które kupują auto prosto z salonu powinny rozważyć wykupienie polisy autocasco. Ubezpieczenie to daje gwarancję ochrony przed wszystkimi zdarzeniami losowymi. AC jest jednak drogie. Dlatego polisę tę rzadko wykupują właściciele starszych pojazdów.

Kiedy wybrać minicasco?

Alternatywą dla drogiego AC będzie polisa minicasco. Ubezpieczenie to chroni auto przed wybranymi zdarzeniami losowymi. Obok kradzieży, są to działania sił natury (zniszczenia w powodziach czy w wyniku gradu). Minicasco może zabezpieczać także przed szkodami całkowitymi oraz częściowymi.

Klient podczas zakupu takiej polisy czasami może samodzielnie wybrać szkody, które będą pokrywane z ubezpieczenia (taką możliwość daje m.in. Link4). Zwykle Towarzystwa Ubezpieczeniowe proponują ochronę przed 2 konkretnymi szkodami.

Ceny minicasco zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Firmy ubezpieczeniowe pod uwagę biorą:

  • wartość pojazdu

  • wiek auta

  • zniżki, które posiada właściciel

Należy pamiętać, że ceny minicasco są uzależnione od marki i modelu auta – najdrożej zapłacą właściciele samochodów znajdujących się w wysokiej grupie ryzyka (m.in. Volkswagen, Audi, Honda, Toyota, Seat).

Krótkie podsumowanie

Ubezpieczenie od kradzieży warto wykupić wtedy, gdy posiadamy drogie auto i często zostawiamy go na niestrzeżonych parkingach. Przed zakupem polisy najlepiej przeanalizować jej cenę, wyliczyć roczne koszty i ocenić, czy wartość naszego auta jest na tyle wysoka, że wykupienie autocasco lub minicasco będzie dla nas korzystne.

Więcej o autocasco pod adresem: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-autocasco/.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe