Dwa dni Komórkomanii

  • 30.04.2016, 12:50
  • Monika Piątek

Podziel się:

Oceń:

Dwa dni Komórkomanii Monika Piątek
19 potencjalnych dawców szpiku kostnego przybyło w gminie Przecław dzięki działalności tamtejszej młodzieży. W szkołach ponadgimnazjalnych przez dwa dni odbywała się akcja Komórkomania.

Jak podkreśla inicjatorka wydarzenia, nauczycielka z przecławskiego Zespołu Szkół, Ewelina Marszałek, celem Komórkomanii było przybliżenie uczniów do tematyki związanej z przeszczepami szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Pytania, rozterki i wątpliwości
– Wiadomo, że decyzja o przystąpieniu do rejestru potencjalnych dawców nie jest łatwa. Przygotowując do niej naszych pełnoletnich uczniów, przeprowadziliśmy cykl zajęć teoretycznych – wylicza nauczycielka. Wtórują jej w tym szkolni wolontariusze, którzy dzięki zaangażowaniu w akcję, stali się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie zdrowia. Podczas Komórkomanii dzielnie rozwiewali wątpliwości swoich rówieśników z Zespołu Szkół w Przecławiu, jak również z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu. – Największym mitem, z jakim przyszło nam się zmierzyć, było popularne przekonanie, iż pobieranie komórek macierzystych polega na wbijaniu igły w rdzeń kręgowy – tłumaczy Ewelina Marszałek, przypominając jednocześnie, iż w 80% przypadków materiał pobiera się z krwi obwodowej, w 20% zaś – z talerza kości biodrowej. – Wiele osób zastanawiało się też nad tym, czy taki zabieg w ogóle boli, a także, czy wymaz z ust jest jedynym kwalifikatorem do pozostania dawcą – dopowiada zaangażowana w działania młodzież.

Więcej w 17 numerze Korso

Monika Piątek

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe