Będzie wiadukt przy ulicy Sienkiewicza! Jest porozumienie samorządów! [VIDEO]

 • 17.06.2019, 16:37
 • SzB
Podziel się:
Oceń:
Będzie wiadukt przy ulicy Sienkiewicza! Jest porozumienie samorządów! [VIDEO] Fot. SzB Autorami porozumienia są: marszałek Władysław Ortyl, starosta Stanisław Lonczak, prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.
Marszałek województwa Władysław Ortyl, starosta powiatu mieleckiego Stanisław Lonczak oraz prezydent Mielca Jacek Wiśniewski podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy realizacji inwestycji drogowej dotyczącej budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 – od ronda trzywylotowego do połączenia z ul. Kosmonautów wraz z wiaduktem drogowym nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową nr 25 w Mielcu.

W podpisanym porozumieniu znalazły się następujące ustalenia:

 1. Województwo przekaże Powiatowi Mieleckiemu posiadaną dokumentację projektową zawierającą projekt budowlany i wykonawczy wraz z kosztorysem inwestorskim i decyzją środowiskową, które wykonała firma Budimex S.A.. To  pozwoli starać się o pozwolenie na realizację inwestycji. Dokumentacja ma być przekazana do 31 lipca 2019 r.
 2. Powiat, który przejmie dokumentację, ma zlecić jej aktualizację.
 3.  Miasto zobowiązało się w podpisanym porozumieniu, że pokryje w połowie koszty realizacji inwestycji oraz zadeklarowało pokrycie 50% kosztów wykupu przez powiat gruntów niezbędnych do realizacji zadania.
 4. Powiat podtrzymał deklarację realizacji inwestycji po uzyskaniu na ten cel dofinansowania zewnętrznego, m.in. z rezerwy subwencji ogólnej Budżetu Państwa;  Funduszu Dróg Samorządowych i innych. 
 5. Województwo i Miasto deklaruje wspieranie Powiatu w staraniach o uzyskanie środków zewnętrznych.

Porozumienie jest wynikiem wcześniejszych ustaleń pomiędzy samorządami, zwłaszcza podpisanego 2 grudnia 2016 roku listu intencyjnego pomiędzy Województwem Podkarpackim, Miastem Mielec, Powiatem Mieleckim oraz Gminami Mielec, Czermin i Wadowice Górne. Wówczas w 2016 roku samorządy ustaliły szczegóły współpracy w celu stworzenia nowego połączenia drogowego do Mielca od strony zachodniej. Powiat Mielecki zadeklarował, że zostanie inwestorem dla realizacji nowego odcinka drogi powiatowej obejmującego wiadukt nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową nr 25, a Miasto Mielec  sfinansuje 50%kosztów budowy tego odcinka.

Działania w tym zakresie podjął także Samorząd Województwa Podkarpackiego zlecając firmie Budimex S.A., która w systemie „projektuj i buduj” przygotowuje dokumentację projektową na roboty dotyczące budowy nowego odcinka drogi 984 wraz z mostem – opracowanie i przygotowanie dokumentacji pozwalającej złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej dotyczącej budowy wiaduktu nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową nr 25 wraz z dojazdem do ul. Kosmonautów w Mielcu.

Podpisane porozumienie dotyczy jednego z trzech odcinków, na jakie została podzielona inwestycja w Mielcu dotycząca budowy drogi wojewódzkiej 984 przez Rzędzianowice wraz z budową mostu i wiaduktu. Poszczególne odcinki i stan ich realizacji przedstawiają się następująco:

 1. Odcinek Piątkowiec – Rzędzianowice - w trakcie prac projektowej

Wykonawca dokumentacji - Drogowa Inżynieria sp. z o.o.

Data zawarcia umowy – 15.11.2017 r.

Termin zakończenia umowy (po aneksach) – 10.12.2019 r.

Wartość umowy z Wykonawcą – 1 052 019,00 zł

Uzyskanie ZRID planowane do 10.12.2019 r., następnie planowane ogłoszenie przetargu na roboty budowlane i realizacja zadania w ramach środków RPO WP 2014 – 2020 z terminem zakończenia do 2022 r.

Długość odcinka – 7,62 km

Wartość szacunkowa zadania – ok. 50 mln. zł

Przebieg drogi rozpoczyna się w Piątkowcu i przekracza drogę powiatową nr 1152R w Trzcianie w obrębie skrzyżowania drogi powiatowej nr 1152R z drogą gminną nr 103328R, kończy się na nowo wybudowanym rondzie w Rzędzianowicach.

 1. Odcinek Rzędzianowice – Mielec – w realizacji w systemie „projektuj i buduj”

Wykonawca – BUDIMEX S.A.

Data zawarcia umowy – 17.05.2017 r.

Termin zakończenia listopad 2019 r. (niewykluczone jest wydłużenie tego terminu)

Wartość umowy z Wykonawcą – 38 210 939,09 zł

Wartość całkowita projektu - umowa o dofinansowanie – 42 852 694,85 zł

Przekazanie placu budowy – 18.10.2018 r.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej 984 biegnącego od nowobudowanego ronda na DW 983 w Rzędzianowicach do ul. Sienkiewicza w Mielcu.  W ramach projektu przewidywana jest:

 •  budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej o długości 2,81km, w tym budowa łącznicy pomiędzy projektowaną drogą a ul. Sienkiewicza o długości ok. 0,31km
 •  budowa jednopoziomowych skrzyżowań z drogami przecinającymi wraz
  z przebudową odcinków nawiązania (rondo z DW 983 w Rzędzianowicach, skrzyżowanie w Złotnikach, rondo z projektowaną DW 984 i łącznicą w Chorzelowie, rondo z łącznicą i istniejącą drogą powiatową w Chorzelowie).
 •  budowa mostu przez Wisłokę o długości ok.0,5km oraz przepustów,
 •  budowa oświetlenia na skrzyżowaniach, systemu odwodnienia drogi, kanalizacji deszczowej (odcinkowo) i chodników w obrębie skrzyżowań oraz na moście

 

 1. Połączenie z ul. Kosmonautów wraz z wiaduktem drogowym nad ul. Sienkiewicza i Linią kolejową nr 25 w Mielcu

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego z dnia 2 grudnia 2016 r. inwestorem przedmiotowego zadania będzie Powiat Mielecki, który uzyska dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości 50% kosztów zadania, natomiast pozostałą część  sfinansuje Miasto Mielec. Dokumentacja projektowa została opracowana na zlecenie PZDW w Rzeszowie, w ramach zadania realizowanego przez Województwo Podkarpackie na odcinku Rzędzianowice – Mielec, która zostanie przekazana do realizacji Powiatowi Mieleckiemu.

ZOBACZ VIDEO

SzB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe