Ostatnie pożegnanie Henryka Noworyty najstarszego pracownika WSK i legendarnego trenera

  • 16.06.2019, 08:11 (aktualizacja 16.06.2019, 12:40)
  • BW
Podziel się:
Oceń:
Ostatnie pożegnanie Henryka Noworyty najstarszego pracownika WSK i legendarnego trenera fot.FB ST. Wanatowicza
14 czerwca zmarł Henryk Noworyta. W najbliższy wtorek (18 czerwca) odbędzie się jego ostatnie pożegnanie. Msza pogrzebowa zaplanowana jest na godzinę 12.30 w kościele pw. MBNP.

Henryk Noworyta, urodzony 10 VIII 1921 r. w Sosnowcu, syn Teodora i Heleny z domu Noga. Ukończył Zawodową Szkołę Elektryczną w Mysłowicach. Od 5 I 1939 r. rozpoczął pracę w PZL – Wytwórnia Płatowców nr 2 w Mielcu-Cyrance na Wydziale Elektrycznym w łączności i odtąd, także w czasie okupacji hitlerowskiej, pracował w swoim zawodzie do emerytury w 1986 r. (W tym okresie zmieniono nazwę WE na Wydział Głównego Automatyka). Na emeryturze pracował jeszcze przez kilka lat w „Stali” Mielec w wymiarze połowy etatu. Od lat dziecięcych grał w piłkę nożną, a następnie uprawiał inne dyscypliny sportowe. Od 1936 r. trenował w AKS Niwka, a po przyjeździe do Mielca występował nieoficjalnie w różnych drużynach. W czasie okupacji hitlerowskiej grał w nieoficjalnej reprezentacji Mielca. (Organizowano konspiracyjne mecze z drużynami z innych miast.) Po wojnie (1945-1946) występował najczęściej w drużynie „Gryfa”. W latach 1946-1955 był jednym z wyróżniających się piłkarzy RKS PZL „Zryw” (później „Stali”) Mielec, a ponadto grał w drużynie hokejowej „Stali” i zespole piłki ręcznej 11-osobowej. W latach 60. powrócił do „Gryfa” i jako grający trener występował na środku obrony. Trenował także młodzież i wychował wielu znanych później piłkarzy „Stali”. Pracował także z rezerwową drużyną „Stali” oraz „Włókniarzem” Skopanie i LZS Malinie. Grywał też w drużynie oldboyów „Stali” Mielec. Jeszcze w 2000 r. prowadził społecznie zajęcia w Szkole Podstawowej nr 8 w Mielcu. Udzielał się społecznie także poza sportem. Był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, członkiem Rady PSS „Społem” i członkiem Rady Osiedla 22 Lipca (później Niepodległości). Wyróżniony został m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką PZPN. Brał udział w uroczystościach jubileuszowych FKS Stal Mielec (50-, 60-, 65-, 70-lecie) i jako najstarszy z żyjących piłkarzy Stali (w 2012 r. – 91 lat) traktowany był ze szczególnymi względami. Współpracował przy zbieraniu materiałów do wydawnictw o Stali Mielec i WSK (był wówczas prawdopodobnie najstarszym z żyjących byłych pracowników mieleckiej fabryki) oraz niniejszej Encyklopedii miasta Mielca. Zmarł 14 VI 2019 r.

BW

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe