Nakaz monitorowania emisji zanieczyszczeń przez Kronospan w Mielcu w mocy

  • 11.06.2019, 11:45
  • BW

Podziel się:

Oceń:

Nakaz monitorowania emisji zanieczyszczeń przez Kronospan w Mielcu w mocy fot.K.Radoń
Z informacji uzyskanych od Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dowiadujemy się, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał nakaz ciągłego pomiaru emisji zanieczyszczeń na dwóch największych kominach zakładów Kronospan w Mielcu. Fundacja domagała się utrzymania jak najwyższych standardów ochrony powietrza i poszanowania potrzeb mieszkańców miasta. 

Jak przekazała nam Fundacja ClientEarth Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wydał pozwolenie zintegrowane w czerwcu 2018 roku. Fundacja podkreślała, że pomiar ciągły musi zostać utrzymany na dwóch największych kominach, domagała się też rozciągnięcia monitoringu ciągłego na pozostałe emitory. Ministerstwo Środowiska zaznaczyło, że istniała podstawa do wprowadzenia monitoringu ciągłego, gdyż lokalna społeczność chciała wiedzieć, co wydostaje się z tej instalacji, a zakład nie ma prawa emitować substancji nieuwzględnionych w pozwoleniu zintegrowanym.
Zakłady przetwórstwa drzewnego Kronospan sp. z o.o. są największą fabryką w mieleckiej strefie przemysłowej. Według mieszkańców w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w mieście.
W lutym zakłady Kronospan wystąpiły z wnioskiem o zmianę pozwolenia zintegrowanego. Zawarły w nim emisje metali ciężkich, m.in. rtęci, arsenu i ołowiu.
W kwietniu mieszkańcy Mielca zorganizowali kolejny protest pod bramami zakładu.
Fundacja informuje, że przed sądem zakład domagał się uchylenia pozwolenia zintegrowanego, wydanego w czerwcu 2018 r. Argumentował m.in., że koszt instalacji służącej do pomiaru ciągłego jest zbyt wysoki.
„Jeśli koszty pomiaru ciągłego są zbyt wysokie dla zakładu, dlaczego mają być przerzucane na ludzi, którzy zapłacą za to swoim zdrowiem? Mieszkańcy Mielca chcą oddychać czystym powietrzem” – podkreśla Kamila Drzewicka, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
„W sytuacji, gdy mamy do czynienia z zanieczyszczeniem powietrza w prawie całej Polsce, pozwolenia zintegrowane powinny zobowiązywać do ciągłego pomiaru emisji z fabrycznych kominów, aby inspekcja ochrony środowiska mogła wykonywać swoje obowiązki, a mieszkańcy wiedzieli co, kiedy i w jakiej ilości dostaje się do powietrza” – dodaje Drzewicka.

BW

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe