Wiadukt nad ulicą Sienkiewicza: Starosta ma wątpliwości

  • 04.06.2019, 12:06

Podziel się:

Oceń:

Wiadukt nad ulicą Sienkiewicza: Starosta ma wątpliwości Fot. A. Łysoń
Modernizacja Linii Kolejowej Mielec - Dębica trwa w najlepsze. Wraca więc dyskusja nad budową wiaduktu i węzła drogowego przy ulicy Sienkiewicza. W związku z tym publikujemy komunikat prasowy Marszałka Władysława Ortyla.

KOMUNIKAT:

Zarząd województwa oraz marszałek Władysław Ortyl od początku byli zwolennikami budowy wiaduktu i węzła drogowego przy ul. Sienkiewicza. Takie rozwiązanie samorząd województwa postulował jeszcze wtedy, kiedy nie ustalono dokładnej lokalizacji drogi do nowej przeprawy na Wisłoce. Budowa wiaduktu jest jedynym rozwiązaniem w tym miejscu, przy rosnącej liczbie samochodów na naszych drogach i w perspektywie przywrócenia ruchu pociągów na linii kolejowej L25.

Stosowne zapisy potwierdzające to stanowisko znalazły się w liście intencyjnym podpisanym m.in. przez samorządy: województwa, miasta Mielca jak i powiatu mieleckiego oraz ościennych gmin w grudniu 2016 roku. Ciężar finansowy budowy wiaduktu wzięło na siebie miasto, a kwestie proceduralne starostwo powiatowe. Marszałek deklarował i wciąż deklaruje również pomoc przy szukaniu środków finansowych z zewnątrz i tworzeniu montażu finansowego na realizację tej inwestycji.

Wszystkie zobowiązania podjęte w liście samorząd województwa realizuje zgodnie z zapowiedziami. Podobnie samorząd miasta i prezydent Jacek Wiśniewski deklarują chęć realizacji tych postanowień.

Marszałek Województwa z zadowoleniem przyjął zabezpieczenie pierwszych środków finansowych w budżecie miasta. Żeby inwestycja mogła się rozpocząć konieczne jest spisanie porozumienia między samorządami województwa, powiatu i miasta. Jego treść zaakceptował prezydent Mielca. Wątpliwości miał starosta Józef Lonczak, stąd też opóźnienie. Czekamy na ostateczną akceptację treści przez samorząd powiatowy. Dopiero finalizacja porozumienia pozwoli marszałkowi rozpocząć starania o dofinansowanie zewnętrzne tej inwestycji. Jest jeszcze kilka ciekawych rozwiązań, ale aby one mogły być przedmiotem dyskusji i planów, potrzebne jest podpisane porozumienie.

Czekamy zatem na decyzje ze strony starostwa powiatowego, bo zainteresowanie mieszkańców Mielca, a także postępy przy toczących się inwestycjach, zostawiają coraz mniej czasu na decyzje.

Samorząd Województwa realizuje budowę nowego mostu na Wisłoce, wraz z drogami dojazdowymi. Kończą się prace projektowe przy przedłużeniu tej drogi z Rzędzianowic do Piątkowca. Ponadto realizowana jest modernizacja linii kolejowej L25, która kosztować będzie 270 mln zł, z czego 85 procent to dofinansowanie przyznane przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Zarząd województwa dwukrotnie zwiększał jeszcze kwotę dofinansowania tej inwestycji. Po raz pierwszy po przetargu, o 32 mln zł, bo najniższa oferta przekraczała wstępnie zaplanowaną kwotę. Po raz drugi w kwietniu tego roku o prawie 12 mln zł, dzięki czemu uratowane zostanie przejście dla pieszych na wysokości ul. Drzewieckiego. W miejscu tzw. ślimaka powstanie przejście podziemne, a ponadto rampa rozładunkowa zostanie przeniesiona z centrum miasta z ul. Głowackiego do Rzochowa.


Władysław Ortyl

Marszałek Województwa Podkarpackiego


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe