Raport akcji powodziowej: Na południu Podkarpacia sytuacja już ustabilizowana

  • 25.05.2019, 19:56
  • SzB.

Podziel się:

Oceń:

Raport akcji powodziowej: Na południu Podkarpacia sytuacja już ustabilizowana fot. czytelnik Gawłuszowice - teren starego mostu.
Straż pożarna, policja i wojsko w dalszym ciągu intensywnie pracują, aby zminimalizować skutki sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, która od kilku dni ma miejsce w województwie podkarpackim. Po wczorajszym wieczornym posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem Prezesa Rady Ministrów, które odbyło się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart nadal pozostaje w stałym kontakcie z Premierem Mateuszem Morawiecki

Do chwili obecnej Wojewoda wydała z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych ponad pół miliona worków, 700 m rękawów przeciwpowodziowych, automatyczną ładowarkę do piasku oraz osuszacze, znacząco wspierając w ten sposób działania jednostek samorządu terytorialnego oraz straży pożarnej i wód polskich.

Ustabilizowała się sytuacja na południu województwa podkarpackiego. W ciągu ubiegłej doby na przeważającym obszarze zaobserwowano opady deszczu o umiarkowanym  natężeniu.

Nadal na terenie województwa podkarpackiego (dla wszystkich powiatów) obowiązuje od godz. 19:00 dnia 24.05.2019 do godz. 06:00 dnia 26.05.2019 OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 3 stopnia wydane przez IMGW-PIB dot. wezbrania wód na rzece Wiśle oraz rzece Łęg.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są w dniu dzisiejszym w godzinach wieczornych. Przewiduje się na Wiśle dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wały są monitorowane i zabezpieczane. Trawa cały czas zabezpieczanie wałów cofkowych na dopływach.

Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. Na terenie gminy Grebów występuje w tym momencie najtrudniejsza sytuacja, lokalnie zalane są drogi oraz posesje. Na miejscu działają wszystkie służby.

Na zbiornikach retencyjnych: Besko na Wisłoku, Klimkówka na Ropie i Solina na Sanie zachowane są w dalszym ciągu rezerwy powodziowe.

Nadal podtrzymane jest ogłoszone przez Wojewodę Podkarpackiego pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):

·         jasielskiego

·         dębickiego

·         mieleckiego

·         ropczycko-sędziszowskiego

·         kolbuszowskiego

·         tarnobrzeskiego

·         Tarnobrzeg

·         krośnieński

·         Krosno

·         strzyżowski

·         rzeszowski

·         Rzeszów

·         stalowowolski

Prognozy pogody na najbliższą dobę są optymistyczne. IMGW przewiduje przelotne opady deszczu oraz ogólną poprawę pogody.

SzB.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe