[AKTUALIZACJA] Wojewoda Podkarpacki: "Sytuacja w Gminie Wadowice Górne stabilna! Ewakuowani w bardzo dobrym stanie" [VIDEO]

  • 23.05.2019, 11:55 (aktualizacja 23.05.2019, 15:00)
  • SzB / BW / K. Radoń

Podziel się:

Oceń:

[AKTUALIZACJA] Wojewoda Podkarpacki: "Sytuacja w Gminie Wadowice Górne stabilna! Ewakuowani w bardzo dobrym stanie" [VIDEO] Fot. K. Radoń
Sytuacja na terenie całego Podkarpacia już się stabilizuje. W powiatach kolbuszowskim, ropczycko-sędziszowskim i mieleckim prowadzone są akcje pomocowe. Strażacy cały czas pracują w Izbiskach, gdzie trwają prace umocnienia grobli na stawach rybnych. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zadeklarował pomoc finansową poszkodowanym.

Jak informuje wojewoda Ewa Leniart - Monitorujemy sytuację na bieżąco. Powstała wyrwa w wale w Izbiskach jest obecnie zabezpieczana przez saperów. Stany ostrzegawcze w regionie są przekroczone, a niestety zapowiedzi meteorologów nie napawają optymizmem. Intensywne opady mogą przełożyć się na to co będzie się działo w powiecie jutro. Na chwilę obecną sytuacja jest stabilna. Liczymy na to, że jednak pogoda się poprawić. Realizujemy wszelką pomoc dla mieszkańców, którzy wyrażają potrzebę wsparcia. Około 70 procent powierzchni Gminy Wadowice znajdują się na terenach podtopionych. Z zagrożonych terenów ewakuowano 18 osób, w tym 5 dzieci.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP Andrzej Babiec uspokaja, że sytuacja jest pod stała kontrolą. Jak mówi: - Od 48 godzin Państwowa Straż Pożarna wspólnie z OSP prowadzi działania przeciwpowodziowe na terenie województwa podkarpackiego. \W przeciągu tego czasu zostaliśmy wezwani do ponad 1000 wydarzeń. Podczas tych interwencji pracowało około 600 strażaków PSP, oraz prawie 4000 strażaków ochotników. Muszę podkreślić, że sytuacja na terenie całego Podkarpacia się stabilizuje. Aktualnie w powiecie mieleckim skupiamy się na odbudowaniu wału na grobli w miejscowości Izbiska. Mam nadzieję, że opady ustąpią i sytuacja będzie się stabilizować.

 

Pułkownik Mariusz Stopa Szef Podkarpackiego WKU potwierdza, że do pomocy wezwane zostało wojsko. Jak dodaje - Wczoraj już w godzinach wieczornych na teren powiatu mieleckiego zostały skierowane zastępy wojska. Dysponujemy saperami i żołnierzami z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Aktualnie żołnierze skierowani zostali do pracy przy umacnianiu wału. Jak będą odpowiednie warunki pogodowe to do akcji włączony zostanie helikopter. 

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl deklaruje pomoc dla poszkodowanych mieszkańców. Jak mówi: - Dziś przekazywana jest pomoc doraźna Ważne jest to, aby po zakończeniu całej akcji pieniądze z budżetu państwa przekazane zostały do gmin poszkodowanych. Zrobimy wszystko, aby środki z budżetu województwa podkarpackiego skierować bezpośrednio do ludzi, którzy ucierpieli w tej powodzi.

Na spotkaniu głos zabrał również wójt Wadowic Górnych, Michał Deptuła, który zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W teren wysłane zostało 13 zespołów, którzy w imieniu gminy pytają się mieszkańców czego potrzebują. Cały czas obowiązuje 24-godzinny dyżur.

Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, powiedziała podczas konferencji prasowej w czwartek, że w wyniku podtopień w gminie Wadowice Górne koło Mielca ewakuowano 18 osób, w tym pięcioro dzieci. "Ewakuowani są w bezpiecznym miejscu, ich stan jest bardzo dobry" – zapewniła.

SzB / BW / K. Radoń

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Wadowice
Wadowice 23.05.2019, 15:37
Słodko brzmi, ale chyba te 13 zespołów pana wójta nie dociera wszędzie. Ale chyba tak to już jest, że słodko to brzmi, a niekoniecznie tak wygląda

Pozostałe