Skarby mieleckich świątyń na jednej wystawie w Pałacyku Oborskich [VIDEO]

  • 09.05.2019, 14:49 (aktualizacja 10.05.2019, 09:17)
  • SzB / video K. Radoń

Podziel się:

Oceń:

Skarby mieleckich świątyń na jednej wystawie w Pałacyku Oborskich [VIDEO] Fot. SzB Na wystawie znajdują się przedmioty parafii z ternu powiatu mieleckiego.
"W kręgu sztuki sakralnej" to tytuł nowej wystawy Muzeum Historii Regionalnej Pałacyku Oborskich. Wystawa po raz pierwszy prezentuje kilkadziesiąt dzieł sztuki, które na co dzień zdobią świątynie powiatu mieleckiego.

Na wystawie znalazły się m.in.: dokumenty i księgi kościelne, naczynia liturgiczne oraz relikwiarze, obrazy, rzeźby, szaty liturgiczne oraz witraż. Łącznie około 120 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z wieku XVI (późnogotycka rzeźba Matki Bożej Bolesnej, serce dzwonu i Biblia z roku 1599, tłumaczona na język polski przez jezuitę Jakuba Wujka), najmłodsze z połowy XX w.

Wystawa została przygotowana dzięki ogromnej życzliwości księży proboszczów parafii w: Chorzelowie, Gawłuszowicach, Książnicach, Mielcu (Parafia pw. Ducha Świętego oraz Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty), Mielcu-Rzochowie, Padwi Narodowej, Przecławiu i Trzcianie oraz dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Część prezentowanych przedmiotów pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu.

ZOBACZ VIDEO, o wystawie opowiada Krzysztof Haptaś z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu

loadingŁaduję odtwarzacz...

SzB / video K. Radoń

Zdjęcia (12)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe