Będą pieniądze dla kosmicznych startupów

  • 24.03.2019, 09:44 (aktualizacja 24.03.2019, 10:15)
  • MW

Podziel się:

Oceń:

Będą pieniądze dla kosmicznych startupów Biuro prasowe UMWP
Do wzięcia jest 50 tys. euro. Województwo podkarpackie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie ESA BIC POLAND, czyli europejskiego projektu, którego celem jest wspieranie startupów wykorzystujących technologie kosmiczne. Całość koordynowana i współfinansowana jest przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Jest to nowe otwarcie dla naszego województwa, ponieważ przed technologiami kosmicznymi jest szeroka przyszłość. Dzięki tym startupom, które powstaną w regionie damy młodym naukowcom szansę na realizację pasji, ale będzie to również bardzo dobry biznes – mówiła na konferencji Maria Kurowska, członek zarządu województwa

Każdego roku ESA BIC wspiera 130 firm w Europie. Takie centra działają już w 17 europejskich krajach, a teraz, jako pierwsze państwo z Europy Środkowo-Wschodniej,  przystępuje do  projektu Polska oraz województwo podkarpackie.

W lutym 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała powstanie centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, ogłaszając nabór na utworzenie ESA BIC Poland. W wyniku naboru zgłosiły się trzy konsorcja, które działają  pod egidą Agencji Rozwoju Przemysłu. Jednym z nich jest Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie, z liderem - Zarządem Województwa Podkarpackiego.

Startup, który zakwalifikuje się do projektu może otrzymać 50 tys. euro bezzwrotnej pomocy oraz 50 tys. zwrotnego wsparcia. Projekt ma trwać pięć lat i każdego roku na taką pomoc mogą liczyć po dwa startupy. Startupy otrzymają także pomoc merytoryczną partnerów w określonym wymiarze godzin.

Startup będzie musiał pokazać dokładnie cały biznesplan, analizy, będzie musiał wskazać czy będzie patentował rozwiązania technologiczne, które będzie planował podczas inkubacji swojego pomysłu – tłumaczyła Danuta Cichoń, dyrektor Departamentu Gospodarki i certyfikacji UMWP.

Województwo podkarpackie i partnerzy zobowiązani do wsparcia finansowego i merytorycznego dla startupów tom.in. ASSECO Poland, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Huge Tech oraz kilka innych podmiotów. 

 ESA BIC Poland ma rozpocząć działalność w lipcu 2019 roku.

MW

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe