Mielczanie pamiętają o żołnierzach Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

  • 14.02.2019, 15:07 (aktualizacja 14.02.2019 15:15)
  • Arkadiusz Łysoń
Podziel się:
Oceń:
Mielczanie pamiętają o żołnierzach Armii Krajowej [ZDJĘCIA] A. Łysoń Na uroczystościach nie zabrakło najmłodszych mielczan.
Mielczanie licznie zebrali się dzisiaj (14 lutego) pod Pomnikiem AK w Mielcu, by wspólnie świętować 77. rocznicę powstania Armii Krajowej. Nie zabrakło młodzieży i dzieci.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia krótkiej historii Armii Krajowej przez oficera WR Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu ppor. Sylwię Pszeniczną-Cudo. Następnie o dziejach żołnierzy AK na ziemiach mieleckich opowiedział Zastępca Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury ds. muzeum dr Jerzy Skrzypczak. 

Przypomniał zebranym o zasługach, jakie w budowie siatki konspiracji niepodległościowej miał Władysław Jasiński „Jędruś”, wrócił do datowanej na rok 1944 akcji „Burza” oraz czasów po rozwiązaniu Armii Krajowej, w których to wierni swym ideałom i przekonaniom żołnierze kroczyli dalej szlakiem kolejnych poakowskich konspiracji. 

Wiązankę przed pomnikiem złożyli organizatorzy wydarzenia: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski i Wiceprezydent Miasta Mielca Adriana Miłoś. 

Lokalnym włodarzom towarzyszył kapitan Jerzy Dębicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Hołd żołnierzom oddali również: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Maria Napieracz, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji patriotycznych i licznych instytucji, radni powiatowi i miejscy, dyrektorzy przedszkoli i szkół z terenu powiatu mieleckiego wraz z uczniami. 

Uroczystości zwieńczyło złożenie przed pomnikiem kilkudziesięciu biało-czerwonych zniczy, które organizatorzy wydarzenia wręczyli zebranym dzieciom i młodzieży.

Arkadiusz Łysoń

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe