Region. W nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. ma być przeprowadzone ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych.

 • 02.02.2019, 13:41
 • SzB.

Podziel się:

Oceń:

Region. W nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. ma być przeprowadzone ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych.
Ostatnie Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych zostało przeprowadzone w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku. Ponieważ Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych prowadzone jest co 2 lata, kolejna edycja odbędzie się w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r.

Realizacja badania w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r., oprócz pozyskania informacji o liczbie osób bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, pozwoli uzyskać dane socjodemograficzne o grupie osób bezdomnych. Dane te mogą pomóc kreować lokalną politykę społeczną w zakresie problematyki bezdomności.

Data publikacji: 1 lutego 2019W nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. ma być przeprowadzone ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych.

osoba bezdomna

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do  poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych, czy podejmowania decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, dotyczącą np. liczby noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych.

Ostatnie Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych zostało przeprowadzone w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku. Ponieważ Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych prowadzone jest co 2 lata, kolejna edycja odbędzie się w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r.

Realizacja badania w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r., oprócz pozyskania informacji o liczbie osób bezdomnych w placówkach i miejscach niemieszkalnych, pozwoli uzyskać dane socjodemograficzne o grupie osób bezdomnych. Dane te mogą pomóc kreować lokalną politykę społeczną w zakresie problematyki bezdomności.

Wojewoda Podkarpacki wystosował pismo do Prezydentów/Burmistrzów/Wójtów woj. podkarpackiego o koordynację działań związanych z przeprowadzeniem kolejnego Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych na terenie danego miasta/ gminy, w którym zobowiązał dowyznaczenia gminnego koordynatora badania oraz powołania zespołu zadaniowego ds. ustalenia liczby osób bezdomnych na terenie miasta/gminy.

W prace zespołu powinni zostać zaangażowani przedstawiciele wszelkich dostępnych służb:

– pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej,

– centrów zarządzania kryzysowego,

– pracowników ośrodków pomocy społecznej,

– pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych,

 pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy.

Zakres miejsc w jakich powinna być zbierana informacja o osobach bezdomnych:

 • noclegownie;
 • schroniska dla osób bezdomnych;
 • ogrzewalnie;
 • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży;
 • ośrodki interwencji kryzysowej;
 • specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
 • szpitale, hospicja, ZOL-e, inne placówki zdrowia;
 • zakłady karne, areszty śledcze;
 • izby wytrzeźwień, pogotowia socjalne;
 • pustostany, domki na działkach, altany działkowe;
 • miejsca niemieszkalne: na ulicach, klatkach schodowych, dworcach PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.;
 • inne miejsca.

Określenie liczby osób bezdomnych

W celu diagnozy liczby osób bezdomnych zsumuje się:

 • liczbę osób bezdomnych spędzających noc z z 13 na 14 lutego 2019 r. w placówkach noclegowych,
 • liczbę osób bezdomnych spędzających noc w tzw. miejscach „niemieszkalnych” (ogródki działkowe, parki itp.), poza placówkami instytucjonalnymi.
SzB.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korso.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe